HISTORIA RUCHU OLIMPIJSKIEGO


     Sport był uprawiany przez ludzi od niepamiętnych czasów. Jeszcze przed rozegraniem pierwszych igrzysk olimpijskich w 776 r. p.n.e., sport był uprawiany w ówczesnych krajach śródziemnomorskich. W starożytności nie znano słowa sport. W Grecji używano pojęcia atletyki, igrzysk lub gimnastyki.
     W Egipcie rozegrano pierwsze igrzyska sportowe za panowania faraona Zosera (2663-2645r p.n.e.).
     Kolebką sportu europejskiego była Grecja. Pierwsze zawody sportowe były rozgrywane na wyspie Krecie (2600-1100r p.n.e.). Uprawiano tu m.in. zawody w pięściarstwie i specyficzny rodzaj akrobatyki, tj. atleta popisywał się jeżdżąc na rogach byka.
     Największym przełomem w dziejach sportu było rozegranie pierwszych igrzysk olimpijskich. Nazwa "olimpijskich" pochodzi od miasta Olimpii w Grecji. Różne legendy podają nam, że pierwsze igrzyska zapoczątkował Herakles lub Pelops - inicjator pierwszych wyścigów rydwanów. Legendy te wywodzą się z kultów różnych plemion, zamieszkujących okolice Olimpii w różnych okresach. Jednym słowem igrzyska rozwiały się stopniowo. Każde nowe plemię dodawało coś ze swoich wierzeń do bogatych już przekazów. W ten sposób zawody sportowe odgrywały coraz większe znaczenie w życiu codziennym Greków. Prawdopodobnie po licznych wojach na terenie Grecji, uzyskały one status zawodów panhelleńskich, które dotyczyły już wszystkich ludów zamieszkujących ten kraj. Tak, wiec data 776r p.n.e. jest umowną datą rozpoczęcia prawdziwych igrzysk sportowych.
     Bardzo ważnym zwyczajem dla Greków było zawieszenie wszystkich wojen na czas igrzysk olimpijskich. Jest to tzw. "pokój boży" (gr. ekecheiria). Ustanowiony prawdopodobnie przez władcę Elidy Ifitosa jako postanowienie o wstrzymaniu konfliktów w swym królestwie. W skład Grecji starożytnej wchodziło wiele miast-państw, które prowadziły między sobą liczne wojny. Dla Greków (Hellenów) był to rodzaj odpoczynku, oderwania się od spraw przyziemnych związanych z wyczerpującymi wojnami.
     Czas między poszczególnymi igrzyskami nie wynosił cztery lata, lecz pięć. Helleni włączali rok igrzysk poprzednich i następnych, dlatego też cykl ten wynosił pięć lat. Słowo "olimpiada" było używane do określania okresu od igrzysk poprzednich do igrzysk następnych. Określenie to stało się uniwersalną miarą czasu dla całej Grecji niezależnie od innych miar czasów. Na początku nie numerowano olimpiad. Dopiero ok. roku 400 p.n.e. uczynił to władca Elidy. Uwzględnił w tym również olimpiady wcześniejsze. Igrzyska olimpijskie rozpoczynały się około 11-16 lipca tj. po pierwszej pełni księżyca przypadającej na czas letni. Pierwsze igrzyska rozgrywano w jednym dniu z uwagi na małą liczbę konkurencji. Z czasem, gdy zaczęto wprowadzać nowe konkurencje (wyścigi rydwanów) czas trwania igrzysk wydłużył się do dwóch dni. W okresie świetnym igrzysk olimpijskich czas ich trwania wydłużył się do 5-6 dni.
     Sędziowanie zawodów wywodzi się również ze starożytnej Grecji. Prawdopodobnie pierwszym sędzią był król Ifitos. Początkowo całe igrzyska sędziował jeden człowiek. Podczas gdy rozgrywano 50. olimpiadę pojawiło się po raz pierwszy dwóch sędziów zwanych agonami, czyli dozorującymi przebieg zawodów. Ich liczba systematycznie rosła i po wielu przemianach liczba sędziów wynosiła 10. Sędziowie decydowali wyniku poszczególnych konkurencji. Mogli również karać tych uczestników, którzy oszukiwali. Najczęstszą karą była zapłata. Inną zaś stało się wystawienie pomnika wstydu zwanego zanes. Największą karą było wykluczenie z całych zawodów. Początkowo sędziowie brali również udział w niektórych konkurencjach. Jednak po pewnym czasie zaniechano tego, ponieważ sędziowie oceniający daną konkurencję faworyzowali ich kolegów biorących w nich udział. Największym wyróżnieniem za zwycięstwo był wieniec oliwny. W czasie rozgrywania pierwszych olimpiad, zawodnicy dostawali wieńce zaraz po zakończeniu konkurencji. Natomiast za czasów Aleksandra Wielkiego wprowadzono zasadę wieńczenia zawodników w ostatnim dniu zawodów.
     Przyszłych zawodników wybierano z młodzieńców, którzy zastali wychowani przez specjalnych nauczycieli. Nauczyciele ci byli odpowiedzialni za duchowe i fizyczne ukształtowanie swoich adeptów. Młodzi zawodnicy ćwiczyli w gimnazjonach lub palestrach. Były to miejsca specjalnie przeznaczone do treningów. Na miesiąc przed igrzyskami starannie wybranych wysyłano do specjalnego gimnazjonu olimpijskiego. Co ciekawe, zawodnicy biorący udział w zawodach jak i trenujący występowali nago.
     Najstarszą znaną dyscypliną olimpijską był bieg na jeden stadion. Z czasem zaczęto wydłużać dystans. Kolejnymi nowymi konkurencjami były m.in. pięciobój, boks, wyścigi konne, wyścigi kwadryg i pakration. W zawodach startowali tylko mężczyźni. W igrzyskach nie mogły brać udziału kobiety. Jednak młode dziewczyny brały udział w specjalnie zorganizowanych dla nich igrzyskach.
     Po upadku Olimpii nie rozgrywano już igrzysk. Pamięć jednak pozostała. Świadczą o tym m.in. utwory literackie poświęcone pamięci tegoż miasta i zawodów sportowych. Nie odbywały się olimpiady, ale w wielu państwach w średniowieczu czy w innych okresach organizowano np.: zawody rycerskie.
     Dopiero w XIX w. narodziła się idea ponownego utworzenia igrzysk olimpijskich. W wielu krajach próbowano wskrzesić je w 32 próbach. Jedną z takiej olimpiady były igrzyska neohalleńskie rozegrane 4-12 maja 1889 roku. W końcu Francuz Pierre de Coubertin nadał igrzyskom charakter międzynarodowy. W Paryżu w 1894 r. został powołany do życia pierwszy Kongres Olimpijski. W czasie jego powstawania, narodził się Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl). Pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie przeprowadzono w Atenach w 1896 r. Od tego momentu Olimpiady weszły na stałe do bogatego pejzażu sportu. Są najważniejszą imprezą sportową, w której mogą brać udział wszystkie państwa.


ZDOBYWCY MEDALI OLIMPIJSKICH
ZŁOTE

ANCZOK ZYGMUNT JÓZEF
piłka nożna
ps. "Ana", trener, najwybitniejszy lewy obrońca w historii polskiego futbolu, złoty medalista olimpijski z Monachium (1972).

BASZANOWSKI WALDEMAR ROMUALD
podnoszenie ciężarów
nauczyciel akademicki, trener, najlepszy polski sztangista XX wieku (trzeci na świecie w historii podnoszenia ciężarów za Turkiem Suleymanoglu i Węgrem Foeldim), wielokrotny mistrz świata i Europy, złoty medalista olimpijski z Tokio (1964) i Meksyku (1968), chorąży polskiej ekipy (1964, 1968, 1972).

BEBEL BRONISŁAW
siatkówka
trener, siatkarz rodem z Francji, medalista mistrzostw Europy (1977), złoty medalista olimpijski z Montrealu (1976).

BOSEK RYSZARD
siatkówka

ps. "Bubu", technik szkła, przedsiębiorca, trener, jeden z najlepszych polskich siatkarzy wszystkich czasów, mistrz świata (1974) i mistrz olimpijski (1976).

CHYCHŁA ZYGMUNT
boks
trener, pierwszy polski złoty medalista olimpijski w boksie (1952), uczestnik igrzysk w Londynie (1948) i Helsinkach (1952).

CIEPŁY (WIECZOREK) TERESA BARBARA (1937 - 2006)
lekkoatletyka
trenerka, wszechstronna lekkoatletka ŁKS i bydgoskiego Zawiszy, złota, srebrna i brązowa medalistka igrzysk olimpijskich (1960, 1964), rekordzistka Świata i Europy, mistrzyni Europy (1962).

CZYŻOWICZ MACIEJ TOMASZ
pięciobój nowoczesny
ps. "Młody", "Czyżyk", pięcioboista rodem ze Szczecina, wieloletni reprezentant Polski, trzykrotny olimpijczyk (1988, 1992, 1996), złoty medalista (drużyna) z Barcelony (1992).

ĆMIKIEWICZ LESŁAW
piłka nożna
trener, reprezentacyjny pomocnik, "joker" Górskiego na MŚ 1974 w RFN, srebrny (1976) i złoty (1972) medalista olimpijski z Montrealu i Monachium.

DĄBROWSKI MAREK ROMAN
szermierka
nauczyciel wf, trener, jeden z czołowych florecistów świata lat siedemdziesiątych, zloty medalista olimpijski w turnieju drużynowym IO w Monachium (1972).

DEYNA KAZIMIERZ (1947-1989)
piłka nożna
ps. "Kaka", por. sł. st. WP, trener, piłkarz, lider drużyny narodowej lat siedemdziesiątych, srebrny (1976) i złoty (1972) medalista olimpijski, brązowy medalista MŚ (1974) - najlepszy pomocnik tych mistrzostw, trzeci piłkarz Europy (za Cruyffem i Beckenbauerem) w 1974 roku.

FORTUNA WOJCIECH
narciarstwo
ps. "Mały", przedsiębiorca, narciarz, skoczek, który jako 19-latek zrealizował marzenia wielu pokoleń entuzjastów narciarstwa. Pierwszy polski złoty medalista olimpijski zimowych igrzysk Sapporo 1972.

FRANKE EGON JOHANN
szermierka
trener, gentleman planszy, pierwszy polski złoty medalista olimpijski w szermierce (floret ind.) z Tokio (1964).

GADOCHA ROBERT
piłka nożna
ps. "Piłat", najlepszy lewoskrzydłowy w historii polskiego futbolu, filar "złotej jedenastki" Kazimierza Górskiego, złoty medalista olimpijski z Monachium (1972), jeden z najlepszych napastników mistrzostw świata w RFN (1974), zdobywca brązowego medalu.

GAWŁOWSKI WIESŁAW STANISŁAW (1950-2000)
siatkówka
ps. "Mały", nauczyciel wf, trener, przedsiębiorca, siatkarz z Tomaszowa Mazowieckiego, mistrz świata z Meksyku (1974) i mistrz olimpijski z Montrealu (1976), w reprezentacji narodowej rozegrał 366 spotkań, zginął w wypadku samochodowym (2000).

GODEL ARKADIUSZ
szermierka
prawnik, florecista z Lublina, złoty medalista olimpijski z Monachium (1972) w drużynie biało-czerwonych, mistrz świata z Hamburga (1978).

GORGOŃ JERZY PAWEŁ
piłka nożna
ps. "Biała Góra", podpora drużyny Kazimierza Górskiego, złoty (1972) i srebrny (1976) medalista olimpijski z Monachium i Montrealu, medalista mistrzostw świata (1974), jeden z najlepszych obrońców w historii naszej piłki.

GOŹDZIAK DARIUSZ
pięciobój nowoczesny
ps. "Gudi", pięcioboista, syn nauczyciela wf z Lubniewic, wychowanek ośrodka w Drzonkowie, złoty medalista olimpijski (drużyna) z Barcelony (1992).

GÓRECKA (RICHTER) HERRMANN HALINA SYLWIA
lekkoatletyka
sprinterka z Chorzowa, członkini sztafety 4 x 100 m, która zdobyła brązowy (1960) i złoty (1964) medal olimpijski.

GRUDZIEŃ JÓZEF
boks
technolog, jeden z grona najwybitniejszych pięściarzy polskich lat sześćdziesiątych, złoty medalista olimpijski z Tokio (1964) i srebrny z Meksyku (1968).

GUT ZBIGNIEW
piłka nożna
mechanik, trener, reprezentacyjny obrońca "złotej" drużyny piłkarskiej z Monachium (1972).

JĘDRZEJCZAK OTYLIA
pływanie
ps. "Oti", pływaczka z Rudy Śląskiej, pierwsza Polka, która zdobyła tytuł mistrzyni świata i pobiła rekord świata i Europy (200 m mot.), uczestniczka IO w Sydney (2000). Gwiazda reprezentacji Polski na igrzyskach olimpijskich w Atenach (2004), gdzie została mistrzynią olimpijską na 200 m st. mot. oraz zdobyła dwa srebrne medale: na 100 m st. mot. i 400 m st. dow.

KACZMAREK JERZY MIECZYSŁAW
szermierka
nauczyciel szermierki, trener, florecista rodem z Ziemi Zielonogórskiej, mistrz olimpijski z Monachium (1972) w drużynie biało - czerwonych.

KARBARZ MAREK
siatkówka
inżynier budowlany, trener, wybitny siatkarz "złotej drużyny" Huberta Wagnera, mistrz świata (1974) i mistrz olimpijski z Montrealu (1976).

KASPRZYK MARIAN KRZYSZTOF
boks
przydomek "Polski Papp", pięściarz z Bielska, który nigdy nie był mistrzem Polski, ale wywalczył złoty medal olimpijski w Tokio (1964).

KŁOBUKOWSKA EWA
lekkoatletyka
magister ekonomii, jedna z najszybszych kobiet świata lat sześćdziesiątych, mistrzyni Europy (100 m), główna aktorka złotej sztafety pań 4 x 100 m podczas IO w Tokio (1964).

KMIECIK KAZIMIERZ
piłka nożna
ps. "Suchy", "Badyl", piłkarska legenda krakowskiej Wisły, złoty (1972) i srebrny (1976) medalista olimpijski z Monachium i Montrealu, brązowy medalista mistrzostw świata (1974).

KOMAR WŁADYSŁAW (1940-1998)
lekkoatletyka
ps. "Bumerang", magister wf, aktor estradowy, enfant terrible powojennej lekkoatletyki, czołowy kulomiot świata, mistrz olimpijski z Monachium (1972).

KONOPACKA - MATUSZEWSKA - SZCZERBIŃSKA HALINA właśc. Leonarda Kazimiera (1900-1989)
lekkoatletyka
dama z wyższych sfer, poetka i malarka, lekkoatletka "all round", rekordzistka świata i mistrzyni olimpijska (pierwsza w historii polskiego olimpizmu) w rzucie dyskiem z Amsterdamu (1928).

KORZENIOWSKI ROBERT MAREK
lekkoatletyka
ps. "Korzeń", magister wf, trener, przedsiębiorca, chodziarz doskonały, trzykrotny mistrz świata (1997, 2001, 2003) i czterokrotny mistrz olimpijski (1996, 2000 - [20 km, 50 km], 2004), rekordzista wśród polskich olimpijczyków.
KOSTKA HUBERT JERZY
piłka nożna
ps. "Farosz" (po śląsku proboszcz), reprezentacyjny bramkarz z dwoma fakultetami, uczeń Węgra Gyuli Grosicsa, złoty medalista olimpijski z Monachium (1972), świetny szkoleniowiec.

KOWALCZYK JAN
jeździectwo
st. chor. sztab. sł. st. WP, trener, największy talent w historii polskiego jeździectwa, najskuteczniejszy (i "złoty") kontynuator polskiej szkoły jazdy, mistrz olimpijski w skokach i zdobywca srebrnego medalu w Pucharze Narodów IO w Moskwie (1980).

KOZAKIEWICZ WŁADYSŁAW
lekkoatletyka
menedżer, trener, wielokrotny mistrz i rekordzista Polski w skoku o tyczce, rekordzista świata (5.78) i mistrz olimpijski z Moskwy (1980)

KOZIEJOWSKI LECH
szermierka
nauczyciel wf, trener, wychowanek trenera Władysława Kurpiewskiego, florecista, złoty medalista olimpijski z Monachium (1972) i brązowy z Moskwy (1980).

KRASKA JERZY ADAM
piłka nożna
trener, piłkarz do "specjalnych zleceń", złoty medalista olimpijski z Monachium (1972).

KRZESIŃSKA (DUŃSKA) ELŻBIETA MARIA
lekkoatletyka
lekarz stomatolog, trener, wszechstronna lekkoatletka, rekordzistka świata w skoku w dal (6.35), złota (1956) i srebrna (1960) medalistka olimpijska w tej konkurencji.
KRZYSZKOWIAK ZDZISŁAW LUDWIK (1929-2003)
lekkoatletyka
ps. "Krzyś", ppłk sł. st. WP, trener, następca Kusocińskiego, lider polskiego Wunderteamu, dwukrotny mistrz Europy (5 i 10 km) ze Sztokholmu (1958), mistrz olimpijski z Rzymu (1960) w biegu z przeszkodami.

KUCHARSKI TOMASZ BOGUSŁAW
wioślarstwo
ps. "Kucharz", student, wioślarz AZS - AWF z Gorzowa Wlkp., dwukrotny mistrz świata (1997, 1998) i mistrz olimpijski z Sydney (2000) i z Aten (2004) - pierwszy w historii polskiego sportu w dwójce podwójnej wagi lekkiej z Robertem Syczem.

KULEJ JERZY ZDZISŁAW
boks
menedżer, poseł na Sejm RP, jedyny polski bokser, który nie leżał na deskach i jedyny, który zdobył dwa złote medale olimpijskie (1964, 1968), trzeci na liście najwybitniejszych polskich sportowców XX wieku.

KUSOCIŃSKI JANUSZ TADEUSZ (1907-1940)
lekkoatletyka
ps. "Kusy", "Prawdzic", nauczyciel wf, najwybitniejszy lekkoatleta Polski międzywojennej, rekordzista świata i mistrz olimpijski (pierwszy w historii) na 10 000 m z Los Angeles (1932).

KUSZNIEREWICZ MATEUSZ
żeglarstwo
ps. "Cebula", zawodnik, który zrealizował marzenia pokoleń, mistrz olimpijski z Atlanty (1996) i mistrz świata z Aten (1998), wyróżniony jako jedyny Polak tytułem "Żeglarza Roku" ISAF (1999). Brązowy medalista olimpijski z Aten (2004).

LATO GRZEGORZ BOLESŁAW
piłka nożna
ps. "Bolek", trener, piłkarski rekordzista, trzykrotny uczestnik mistrzostw świata (dwa brązowe medale), król strzelców MŚ 1974, złoty (1972) i srebrny (1976) medalista olimpijski, senator RP.

LEGIEŃ WALDEMAR
judo
trener, jeden z trzech judoków świata, który zdobył dwa złote medale olimpijskie (w Seulu 1988 i Barcelonie 1992), medalista mistrzostw świata i Europy, 8-krotny mistrz Polski.

LIPIEŃ KAZIMIERZ (1949-2005)
zapasy
trener, największy talent w historii polskich zapasów, 13-krotny mistrz Polski, 2-krotny mistrz świata, 3-krotny mistrz Europy, 3-krotny olimpijczyk (1972, 1976, 1980), zdobywca pierwszych medali olimpijskich w zapasach (styl klasyczny): złotego (Montreal) i brązowego (Monachium).

LUBAŃSKI WŁODZIMIERZ LEONARD
piłka nożna
menedżer, najlepszy (obok Deyny i Bońka) polski piłkarz wszechczasów, złoty medalista olimpijski z Monachium (1972).

LUBIEJEWSKI ZBIGNIEW
siatkówka
ps. "Chomik", inżynier rolnik, kupiec, siatkarz, wychowanek Leszka Dorosza z olsztyńskiego AZS, złoty medalista olimpijski z Montrealu (1976).

ŁASKO LECH
siatkówka
ps. "Kreska", mechanik, trener, jeden z czołowych siatkarzy polskich (1975-1984), czterokrotny wicemistrz Europy, złoty medalista olimpijski z Montrealu (1976), uczestnik IO w Moskwie (1980).

MALINOWSKI BRONISŁAW (1951-1981)
lekkoatletyka
nauczyciel wf, trener, następca Krzyszkowiaka, mistrz olimpijski na 3 km z przeszkodami (1980), 20 lat po rzymskim triumfie "Krzysia".

MARX JOACHIM JERZY
piłka nożna
ps. "Asiu", piłkarz warszawskiej Gwardii i chorzowskiego Ruchu, złoty medalista olimpijski z Monachium (1972).

MASZCZYK ZYGMUNT PAWEŁ
piłka nożna
ps. "Zyga", jeden z najpopularniejszych (obok Cieślika) piłkarzy chorzowskiego Ruchu, srebrny (1976) i złoty (1972) medalista olimpijski, brązowy medalista MŚ 1974.

MAUER - RÓŻAŃSKA RENATA MAŁGORZATA
strzelectwo
menedżer, strzelecka arcymistrzyni rodem z Nasielska, specjalistka w strzelaniu z karabinku pneumatycznego i karabinu kulowego z trzech postaw, dwukrotna mistrzyni olimpijska z Atlanty (1996) i Sydney (2000).

NASTULA PAWEŁ MARIAN
judo
ps. "Nastek", trener, najlepszy judoka Europy (1996), trzykrotny uczestnik igrzysk olimpijskich, mistrz olimpijskich, mistrz olimpijski z Atlanty (1996).

OSTAFIŃSKI MARIAN WIESŁAW
piłka nożna
trener, piłkarz z Przemyśla, reprezentacyjny obrońca z lat siedemdziesiątych, złoty medalista z Monachium (1972).

PALIŃSKI IRENEUSZ (1932-2006)
podnoszenie ciężarów
rzemieślnik (stolarstwo artystyczne), trener, samotnik z Ciechanowa, wielokrotny rekordzista Polski i świata w podnoszeniu ciężarów, pierwszy polski złoty medalista olimpijski w tej dyscyplinie sportu z Rzymu (1960) i brązowy z Tokio (1964).

PAWŁOWSKI JERZY WŁADYSŁAW (1932 - 2005)
szermierka
prawnik, niepowtarzalny mistrz szermierczy, szablista wszechczasów, sześciokrotny olimpijczyk (1952, 1956, 1960, 1964, 1968, 1972), złoty medalista olimpijski z Meksyku (1968) w indywidualnym turnieju szabli.

PAŹDZIOR KAZIMIERZ SYLWESTER
boks
przydomek "filozof ringu", ekonomista, drugi po Zygmuncie Chychle - polski złoty medalista olimpijski w boksie (Rzym, 1960).

PYCIAK - PECIAK JANUSZ GERARD
pięciobój nowoczesny
trener i działacz sportowy, pięcioboista, mistrz świata (1977, 1981) i mistrz olimpijski z Montrealu (1976), uczestnik IO w Monachium (1972) i Moskwie (1980).

RYBACZEWSKI MIROSŁAW
siatkówka
ps. "Ryba", inżynier, rolnik, siatkarz z podwarszawskiej Falenicy, podpora olsztyńskiego AZS, na boisku niesamowity żywioł, mistrz świata z Meksyku (1974) i mistrz olimpijski z Montrealu (1976).

RYBICKI JERZY
boks
mjr BOR, nauczyciel wf, trener, pięściarz warszawskiej Gwardii, medalista mistrzostw świata i Europy, brązowy (1980) i złoty medalista olimpijski z Montrealu (1976), ostatni z wielkich polskich bokserów w XX stuleciu.

SADALSKI WŁODZIMIERZ
siatkówka
ps. "Lala", "Sandał", technik łączności, trener (reprezentacji Finlandii), siatkarz Płomienia Milowice, mistrz świata z Meksyku (1974) i złoty medalista olimpijski z Montrealu (1976).

SCHMIDT JÓZEF
lekkoatletyka
ślusarz samochodowy, trójskoczek, rekordzista świata (17.03), trzykrotny olimpijczyk (1960, 1964, 1968), zdobywca dwóch złotych medali: w Rzymie i Tokio.

SKOLIMOWSKA KAMILA
lekkoatletyka
mistrzyni i rekordzistka świata juniorek w rzucie młotem, najmłodsza polska złota medalistka olimpijska z Sydney (2000), olimpijka z Aten (2004).

SKOREK EDWARD
siatkówka
ps. "Szabla", zawodnik z Tomaszowa Mazowieckiego wylęgarni wielkich siatkarskich talentów, kapitan drużyny mistrzów świata (1974) i mistrzów olimpijskich (1976).

SKRZYPASZEK ARKADIUSZ
pięciobój nowoczesny
ps. "Skrzypek", nauczyciel wf, pięcioboista, zdobywca dwóch złotych medali olimpijskich na jednych igrzyskach (Barcelona 1992) w konkurencji indywidualnej i drużynowej.

SMALCERZ ZYGMUNT ANTONI
podnoszenie ciężarów
ps. "Guliwer", ppłk sł. st. WP, trener, mistrz świata i Europy w podnoszeniu ciężarów wagi muszej, złoty medalista olimpijski z Monachium (1972), gdzie zdobył setny medal w historii polskiego olimpizmu.

STEFAŃSKI WŁODZIMIERZ ANDRZEJ
siatkówka
trener, wychowanek wrocławskiej Gwardii, jeden z najlepszych siatkarzy "złotej szóstki" Huberta Wagnera, mistrz świata (1974) i mistrz olimpijski (1976).

SYCZ ROBERT
wioślarstwo
mechanik pojazdów samochodowych, wioślarz z Warszawy, zawodnik klubów bydgoskich, kandydat na najwybitniejszego zawodnika w historii tej dyscypliny sportu w Polsce, dwukrotny mistrz świata i pierwszy (wraz z Tomaszem Kucharskim), mistrz olimpijski (Sydney 2000 i Ateny 2004) w barwach biało-czerwonych.
SZCZEPAŃSKI JAN ANTONI
boks
st. chor. sł. st. WP, bokser o "filmowym życiorysie", ostatni ze wspaniałej "lekkiej kawalerii", mistrz Europy z Madrytu (1971), najlepszy pięściarz biało-czerwonych z Igrzysk Olimpijskich w Monachium (1972).

SZEJA MARIAN HENRYK
piłka nożna
rezerwowy bramkarz piłkarskiej ekipy olimpijskiej z Monachium (1972).
SZEWIŃSKA (KIRSZENSTEIN) IRENA
lekkoatletyka
magister ekonomii, najlepsza lekkoatletka w dziejach polskiego sportu, 7-krotna medalistka olimpijska (1964, 1968, 1972, 1976), rekordzistka Polski, Europy i świata (100, 200, 400, w skoku w dal, sztafetach), najlepsza sportsmenka świata (1974), działaczka polskiego i międzynarodowego ruchu sportowego, członek MKOl.
SZOŁTYSIK ZYGFRYD LUDWIK
piłka nożna
ps. "Zyga", "Mały", piłkarz - rekordzista rozegrał w barwach Górnika Zabrze 500 spotkań, zdobywca złotego medalu na IO w Monachium (1972), strzelec decydującej bramki w meczu z ZSRR (2:1).

SZYMANOWSKI ANTONI JAN
piłka nożna
ps. "Czoper", jeden z najlepszych polskich obrońców, wychowanek krakowskiej Wisły, medalista olimpijski: złoty (1972) i srebrny (1976) oraz brązowy medalista MŚ (1974).

SZYMCZAK RYSZARD WŁADYSŁAW (1944-1996)
piłka nożna
oficer policji, król strzelców I ligi piłkarskiej (1972), złoty medalista olimpijski z Monachium (1972).

ŚLUSARSKI TADEUSZ (1950-1998)
lekkoatletyka
nauczyciel wf , trener, mistrz (1976) i wicemistrz (1980) olimpijski w skoku o tyczce, zginął w wypadku samochodowym wraz z W. Komarem (1998).

WALASIEWICZ - OLSON STANISŁAWA właść. STEFANIA (1911-1980)
lekkoatletyka
urzędniczka, trenerka, znana w USA jako Stella Walsh, rekordzistka Polski, Europy i świata w biegach krótkich, złota (1932) i srebrna (1936) medalistka olimpijska w biegu na 100 m, działaczka polonijna i PKOl.

WOLNY RYSZARD
zapasy
trener, zapaśnik Unii Racibórz (waga kogucia, piórkowa, lekka), wielokrotny mistrz Polski, mistrz Europy juniorów i seniorów, medalista mistrzostw świata, czterokrotny olimpijczyk (1988, 1992, 1996, 2000), złoty medalista olimpijski z Atlanty (1996).

WOYDA WITOLD
szermierka
prawnik, przedstawiciel handlowy, jeden z najwybitniejszych polskich florecistów, multimedalista mistrzostw świata, podwójny złoty medalista olimpijski z Monachium (1972).

WÓJTOWICZ TOMASZ
siatkówka
restaurator, siatkarz rodem z Lublina, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli "złotej ery" polskiej siatkówki, złoty medalista mistrzostw świata (1974) i igrzysk olimpijskich (1976), nominowany do grona najlepszych "8" siatkarzy świata i amerykańskiej Galerii Sławy.

WROŃSKI ANDRZEJ
zapasy
mł. chor. sztab. sł. st. WP, jeden z najwybitniejszych zawodników w historii polskiego zapaśnictwa, wielokrotny mistrz kraju, mistrz świata i trzykrotny mistrz Europy, czterokrotny olimpijczyk (1988, 1992, 1996, 2000) i dwukrotny złoty medalista olimpijski z Seulu (1988) i Atlanty (1996), prawdziwy król "klasycznej setki", chorąży polskiej ekipy z Sydney (2000).

WSZOŁA JACEK ROMAN
lekkoatletyka
przedsiębiorca, rekordzista świata (2.35) i Europy (2.29) w skoku wzwyż, złoty (1976) i srebrny (1980) medalista igrzysk olimpijskich w Montrealu i Moskwie.

ZAPĘDZKI JÓZEF
strzelectwo
ppłk sł. st. WP, strzelec, pierwszy (i dwukrotny) polski złoty medalista olimpijski w tej dyscyplinie sportu (1968, 1972), medalista MŚ i ME, wielokrotny mistrz i rekordzista kraju, pięciokrotny uczestnik IO: w Tokio (1964), Meksyku (1968), Monachium (1972), Montrealu (1976) i Moskwie (1980).

ZARZYCKI ZBIGNIEW
siatkówka
ps. "Zuzu", nauczyciel wf, trener, jedyny z siatkarzy - uczestnik trzech igrzysk olimpijskich (1968, 1972, 1976), mistrz świata z Meksyku (1974) i mistrz olimpijski z Montrealu (1976).

ZAWADZKI WŁODZIMIERZ JAN
zapasy
ps. "Diabeł", sierż. sztab. sł. st. WP, zapaśnik z m. Polany (wieś pod Radomiem), medalista mistrzostw świata, trzykrotny mistrz Europy, trzykrotny olimpijczyk (1992, 1996, 2000), złoty medalista wagi piórkowej z Atlanty (1996).

ZIÓŁKOWSKI SZYMON
lekkoatletyka
młociarz z poznańskiego AZS, mistrz olimpijski z Sydney (2000) i mistrz świata z Edmonton (2001) z rekordem życiowym 83.38. Trzykrotny olimpijczyk (Atlanta, Sydney, Ateny).
SREBRNE

ADAMCZUK DARIUSZ
piłka nożna
piłkarski internacjonał ze Szczecina, srebrny medalista z Barcelony (1992).

ANTKIEWICZ ALEKSY (1923-2005)
boks
przydomek "Bombardier z Wybrzeża", trener, pierwszy polski medalista olimpijski w boksie (Londyn 1948), także medalista z Helsinek (1952).

ANTONOWICZ-SZUSZKIEWICZ IZABELLA
kajakarstwo
trenerka, kajakarka, wielokrotna mistrzyni Polski (1961-1972), medalistka mistrzostw Europy, finalistka mistrzostw świata, olimpijka z Tokio (1964), Meksyku (1968) i Monachium (1972).

BAJOR MAREK ANTONI
piłka nożna
ps. "Kolbuszówka", mechanik, piłkarz mistrza Polski, Widzewa. Olimpijczyk z Barcelony (1992).

BARASZKIEWICZ PAWEŁ
kajakarstwo
student, kanadyjkarz (partner Daniela Jędraszko z reprezentacyjnej "dwójki marzeń"), mistrz świata, trzykrotny mistrz Europy, srebrny medalista olimpijski z Sydney (2000), uczestnik igrzysk w Atenach (2004).

BENIGIER JAN JANUSZ
piłka nożna
ps. "Jano", trener, piłkarz z Radomska, olimpijczyk z Montrealu (1976).

BIERŁA ROMAN
zapasy
nauczyciel wf, trener, przedsiębiorca, zapaśnik wagi ciężkiej z Katowic, srebrny medalista olimpijski z Moskwy (1980).

BRAUN JERZY (1911-1968)
wioślarstwo
utytułowany wioślarz BTW i WTW, czterokrotny uczestnik mistrzostw Europy, srebrny i brązowy medalista olimpijski z Los Angeles (1932).

BRZĘCZEK JERZY JÓZEF
piłka nożna
ps. "Brzęk", elektromechanik, piłkarz z Częstochowy, kapitan reprezentacji, srebrny medalista olimpijski z Barcelony (1992).

CHRONOWSKI LUDOMIR KRZYSZTOF
szermierka
magister rehabilitacji, szpadzista z Krakowa, srebrny medalista w turnieju drużynowym igrzysk 1980 roku.

CIEPŁY (WIECZOREK) TERESA BARBARA (1937 - 2006)
lekkoatletyka
trenerka, wszechstronna lekkoatletka ŁKS i bydgoskiego Zawiszy, złota, srebrna i brązowa medalistka igrzysk olimpijskich (1960, 1964), rekordzistka Świata i Europy, mistrzyni Europy (1962).

CZIURA GRZEGORZ (1952-2004)
podnoszenie ciężarów
ps. "Kogut", górnik, ciężarowiec z Knurowa, srebrny medalista olimpijski z Montrealu (1976).

DEYNA KAZIMIERZ (1947-1989)
piłka nożna
ps. "Kaka", por. sł. st. WP, trener, piłkarz, lider drużyny narodowej lat siedemdziesiątych, srebrny (1976) i złoty (1972) medalista olimpijski, brązowy medalista MŚ (1974) - najlepszy pomocnik tych mistrzostw, trzeci piłkarz Europy (za Cruyffem i Beckenbauerem) w 1974 roku.
DŁUŻEWSKA-WIELICZKO MAŁGORZATA
wioślarstwo
srebrna i brązowa medalistka MŚ, srebrna medalistka olimpijska z Moskwy (1980), nauczycielka wf., trenerka

DOŁGOWICZ JAN
zapasy
technik górnik, zapaśnik stylu klasycznego GKS Katowice, srebrny medalista olimpijski z Moskwy (1980).

DOPIERAŁA MAREK FRANCISZEK
kajakarstwo
przedsiębiorca, kanadyjkarz, partner Marka Łbika, mistrz i reprezentant Polski, dwukrotny mistrz świata (1986, 1987), dwukrotny olimpijczyk (1980, 1988), srebrny i brązowy medalista olimpijski z Seulu (1988).

DUDZIAK MARIAN ANDRZEJ
lekkoatletyka
nauczyciel akademicki, wielka indywidualność sztafety 4 x 100, która w Tokio (1964) zdobyła srebrny medal.

FAFIŃSKI JACEK
zapasy
ps. "Fafik", plut. sł. st. WP, największy szczęściarz w historii polskich zapasów, wicemistrz olimpijski (w. półciężka) z Atlanty (1996).

FOIK MARIAN
lekkoatletyka
ps. "Garbus", płk sł. st. WP, jeden z najlepszych polskich sprinterów, medalista olimpijski z Tokio (1964).

FRANKE EGON JOHANN
szermierka
trener, gentleman planszy, pierwszy polski złoty medalista olimpijski w szermierce (floret ind.) z Tokio (1964).

FREIMUT MACIEJ
kajakarstwo
sierż. sł. st. WP, najlepszy polski kajakarz przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, wielokrotny mistrz kraju, mistrz świata (z Wojciechem Kurpiewskim), trzykrotny olimpijczyk (1988, 1992, 1996), srebrny medalista olimpijski z Barcelony 1992 (też z Wojciechem Kurpiewskim).

GAJEWSKI ANDRZEJ
kajakarstwo
ps. "Gajowy", nauczyciel wf, trener, kajakarz poznańskiej Warty, medalista mistrzostw świata, olimpijczyk z Atlanty (1996).

GAWROŃSKI WOJCIECH
kajakarstwo
nauczyciel akademicki, kajakarz, kanadyjkarz z Nowego Sącza, mistrz Polski, medalista i finalista mistrzostw świata, olimpijczyk z Monachium (1972).
GĘSIOR DARIUSZ JAN
piłka nożna
ps. "Gąska", nauczyciel wf, reprezentacyjny piłkarz Ruchu i Widzewa, srebrny medalista olimpijski z Barcelony (1992).

GŁĄB ANDRZEJ
zapasy
trener, filigranowy zapaśnik (styl klasyczny, waga 48 kg) z Chełma, autor największej niespodzianki podczas IO w Seulu (1988) - zdobywca srebrnego medalu.

GORGOŃ JERZY PAWEŁ
piłka nożna
ps. "Biała Góra", podpora drużyny Kazimierza Górskiego, złoty (1972) i srebrny (1976) medalista olimpijski z Monachium i Montrealu, medalista mistrzostw świata (1974), jeden z najlepszych obrońców w historii naszej piłki.

GRONOWICZ ANDRZEJ JERZY
kajakarstwo
nauczyciel wf, trener, kanadyjkarz, partner Jerzego Opary, wielokrotny mistrz Polski, trzykrotny medalista mistrzostw świata, olimpijczyk (1972, 1976), srebrny medalista olimpijski z Montrealu (1976).

GRUCHAŁA SYLWIA
szermierka
studentka, wielka nadzieja polskiej szermierki z Gdyni, "etatowa" medalistka wielkich imprez od 1996, mistrzyni świata w drużynie (Hawana 2003), dwukrotna mistrzyni Europy, srebrna medalistka olimpijska z Sydney (2000). Brązowa medalista z Aten (2004) we florecie indywidualnie.

GRUDZIEŃ JÓZEF
boks
technolog, jeden z grona najwybitniejszych pięściarzy polskich lat sześćdziesiątych, złoty medalista olimpijski z Tokio (1964) i srebrny z Meksyku (1968).

GZOWSKI KAZIMIERZ ALEKSANDER (1901-1986)
jeździedzwo
rotmistrz 15 Pułku Ułanów Poznańskich, srebrny medalista drużynowego konkursu skoków w Amsterdamie (1928).

HALUPCZOK JOACHIM (1968-1994)
kolarstwo
ps. "Achim", trener, jeden z największych talentów w historii polskiego kolarstwa, szosowy mistrz świata z Chambery (1989), wicemistrz olimpijski (drużyna) z Seulu (1988), zawodową karierę (od 1990) przerwała śmierć.

HARTMAN WIESŁAW
jeździedztwo
ps. "Eryś", instruktor jeździectwa z Kwidzyna, srebrny medalista w Pucharze Narodów (Moskwa 1980).

JABŁKOWSKI PIOTR
szermierka
szermierz z Opola, srebrny medalista olimpijski w turnieju drużynowym szpady w Moskwie (1980).

JAŁOCHA MARCIN STANISŁAW
piłka nożna
piłkarz z Krakowa, obrońca olimpijskiej reprezentacji w Barcelonie (1992), zdobywca srebrnego medalu.
JAREMSKI ZBIGNIEW
lekkoatletyka
ps. "Jarema", pracownik Górnika Zabrze, czołowy czterystumetrowiec lat siedemdziesiątych, srebrny medalista olimpijski w sztafecie 4 x 400 m. z Montrealu (1976).

JAROSIK ANDRZEJ WIESŁAW
piłka nożna
ekonomista, piłkarz z Sosnowca, olimpijczyk z Monachium (1972).

JĘDRASZKO DANIEL
kajakarstwo
historyk, kanadyjkarz (partner Pawła Baraszkiewicza), mistrz i medalista MŚ, trzykrotny mistrz Europy, srebrny medalista IO w Sydney (2000).

JĘDRZEJCZAK OTYLIA
pływanie
ps. "Oti", pływaczka z Rudy Śląskiej, pierwsza Polka, która zdobyła tytuł mistrzyni świata i pobiła rekord świata i Europy (200 m mot.), uczestniczka IO w Sydney (2000). Gwiazda reprezentacji Polski na igrzyskach olimpijskich w Atenach (2004), gdzie została mistrzynią olimpijską na 200 m st. mot. oraz zdobyła dwa srebrne medale: na 100 m st. mot. i 400 m st. dow.

JÓŹWIAKOWSKA - BIEDA - RINGER - ZDUNKIEWICZ JAROSŁAWA
lekkoatletyka
magister ekonomii, siatkarka i lekkoatletka klubów akademickich, srebrna medalistka olimpijska w
skoku wzwyż (1960).

JUSKOWIAK ANDRZEJ MIECZYSŁAW
piłka nożna
ps. "Jusko", piłkarz, olimpijczyk z Barcelony (1992), król strzelców turnieju piłkarskiego, czołowy gracz Bundesligi.

KAWECKI - GOZDAWA ZDZISŁAW SZCZĘSNY (1902-1940)
jeździectwo
rotmistrz sł. st. Wojska Polskiego, jeden z najlepszych polskich jeźdźców okresu międzywojennego, srebrny medalista olimpijski w konkursie drużynowym WKKW w Berlinie (1936), zamordowany w Katyniu.

KIELAN URSZULA
lekkoatletyka
policjantka, lekkoatletka, specjalistka w skoku wzwyż, mistrzyni i rekordzistka Polski, olimpijka z Moskwy (1980), srebrna medalistka tych igrzysk.

KIEŁPIKOWSKI PIOTR ANDRZEJ
szermierka
ps. "Kiełpik", mł. chor. sztab. sł. st. WP, elektromechanik, czołowy florecista świata z 28-letnim stażem, drużynowy mistrz świata (1998), srebrny (1996) i brązowy (1992) medalista olimpijski.

KŁAK ALEKSANDER DOMINIK
piłka nożna
ps. "Alek", bramkarz olimpijskiej reprezentacji Polski (1992), niezwykły talent dręczony kontuzjami, srebrny medalista z Barcelony.

KOBYLAŃSKI ANDRZEJ
piłka nożna
ps. "Kobi", piłkarz, wychowanek świętokrzyskiego KSZO, zawodnik klubów niemieckich, srebrny medalista olimpijski z Barcelony (1992).

KOŁECKI SZYMON
podnoszenie ciężarów
student, jeden z największych talentów ciężarowych w Polsce, mistrz świata i Europy w kategorii juniorów, srebrny medalista olimpijski z Sydney (2000).

KOŁOMAŃSKI KRZYSZTOF MAREK
kajakarstwo
prawnik, kanadyjkarz górski z Drzewicy, wieloletni partner Michała Staniszewskiego, mistrz świata w slalomie górskim (1995), trzykrotny uczestnik IO (1992, 1996, 2000), srebrny medalista olimpijski z Sydney (2000).

KOSEŁA DARIUSZ MAREK
piłka nożna
technik górnik, piłkarz, wychowanek zabrskiego Górnika, olimpijczyk z Barcelony (1992).

KOŚCIAŃSKA - SZCZEPIŃSKA CZESŁAWA HELENA
wioślarstwo
elektromechanik, wioślarka klubów gdańskich, medalistka mistrzostw świata (1979, 1982) i srebrna medalistka olimpijska z Moskwy (1980) w dwójce bez sternika z Małgorzatą Dłużewską, także olimpijka z Seulu (1988).

KOWALCZYK JAN
jeździectwo
st. chor. sztab. sł. st. WP, trener, największy talent w historii polskiego jeździectwa, najskuteczniejszy (i "złoty") kontynuator polskiej szkoły jazdy, mistrz olimpijski w skokach i zdobywca srebrnego medalu w Pucharze Narodów IO w Moskwie (1980).

KOWALCZYK WOJCIECH
piłka nożna
ps. "Kowal", piłkarz z warszawskiego Bródna, niewykorzystany talent, mistrz Polski z Łazienkowskiej, srebrny medalista z Barcelony (1992).

KOZICKI MARIAN
jeździectwo
ps. "Koza", st. chor. sł. st. WP, instruktor jeździectwa, wieloletni zawodnik warszawskiej Legii (rówieśnik Jana Kowalczyka), trzykrotny olimpijczyk (1968, 1972, 1980), srebrny medalista olimpijski z Moskwy (1980).

KOŹMIŃSKI MAREK JAN
piłka nożna
ps. "Koza", przedsiębiorca, reprezentacyjny obrońca z Krakowa, srebrny medalista olimpijski z Barcelony (1992), pierwszy polski piłkarz "sprzedany" po igrzyskach do Włoch.

KRZESIŃSKA (DUŃSKA) ELŻBIETA MARIA
lekkoatletyka
lekarz stomatolog, trener, wszechstronna lekkoatletka, rekordzistka świata w skoku w dal (6.35), złota (1956) i srebrna (1960) medalistka olimpijska w tej konkurencji.

KRZESIŃSKI ADAM ARTUR
szermierka
ps. "Krzesina", zasłużony florecista AZS - AWF Warszawa, chłopak z Bielan, brązowy (1992) i srebrny (1996) medalista olimpijski w drużynie, mistrz świata i Europy.

KULESZA SEWERYN ROMAN (1900-1983)
jeździectwo
mjr sł. st. Wojska Polskiego, kawalerzysta i jeden z najzdolniejszych jeźdźców polskich lat trzydziestych, srebrny medalista olimpijski w drużynowym konkursie WKKW w Berlinie (1936).

KURPIEWSKI WOJCIECH SŁAWOMIR
kajakarstwo
ps. "Kurp", kierowca, kajakarz z Nowego Dworu Mazowieckiego, partner Macieja Freimuta, mistrz Polski i mistrz świata, dwukrotny olimpijczyk (1988, 1992), srebrny medalista olimpijski z Barcelony (1992).

KUSZEWSKI MARIAN ZYGMUNT
szermierka
dziennikarz, szablista z legendarnej drużyny Janosa Keveya, dwukrotny srebrny medalista olimpijski z Melbourne (1956) i Rzymu (1960).

LANG CZESŁAW
kolarstwo
ps. "Kret", "Cezare", przedsiębiorca, torowiec (do 1977) i jeden z najlepszych szosowców przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, medalista mistrzostw świata, wicemistrz olimpijski z Moskwy (1980) i pierwszy z Polski (po II wojnie światowej) kolarz zawodowy (1982), organizator Tour de Pologne i wyścigów MTB (Grand Prix).

LANGE JÓZEF (1897-1972)
kolarstwo
właściciel zakładu garbarskiego, najwszechstronniejszy kolarz pierwszej połowy lat dwudziestych, członek drużyny torowej, która zdobyła (1924) pierwszy dla Polski (srebrny) medal olimpijski.

LATO GRZEGORZ BOLESŁAW
piłka nożna
ps. "Bolek", trener, piłkarski rekordzista, trzykrotny uczestnik mistrzostw świata (dwa brązowe medale), król strzelców MŚ 1974, złoty (1972) i srebrny (1976) medalista olimpijski, senator RP.

LELIWA - ROYCEWICZ HENRYK (1898-1990)
jeździectwo
mjr sł. st. WP (od 23.02.1990 płk), jeździec 25 puł., srebrny medalista olimpijski z Berlina (1936), dowódca batalionu "Kiliński" podczas Powstania Warszawskiego (1944).

LEŚNIEWSKI MAREK
kolarstwo
ps. "Leśny", trener, kolarz klubów amatorskich i grup zawodowych, srebrny medalista mistrzostw świata (1989) i Igrzysk Olimpijskich (1988) w drużynie szosowej.

LICZNERSKI ZENON
lekkoatletyka
st. chor. sztab. WP, trener, czołowy sprinter lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, członek srebrnej sztafety z IO w Moskwie (1980).

LIKSZO BOHDAN STANISŁAW (1940-1993)
koszykówka
trener, koszykarz krakowskiej Wisły, wybitny środkowy w klubie i reprezentacji, mistrz Polski (3), medalista mistrzostw Europy (3), olimpijczyk z Tokio (1964) i Meksyku (1968).

LIPIEŃ JÓZEF
zapasy
trener, bliźniaczy brat mistrza olimpijskiego Kazimierza, mistrz Polski i świata, czterokrotny olimpijczyk (1968, 1972, 1976, 1980), srebrny medalista olimpijski z Moskwy (1980).

LIS ANDRZEJ
szermierka
przedsiębiorca, jeden z najlepszych szpadzistów Polski lat osiemdziesiątych, srebrny medalista z Moskwy (1980).


LIS LUCJAN ROMAN
kolarstwo
górnik, kolarski talent z Bytomia, brązowy i złoty medalista mistrzostw świata w drużynie szosowej (1971, 1973), srebrny medalista IO w Monachium (1972).

ŁAZARSKI JAN (1892-1968)
kolarstwo
ślusarz, mechanik, jeden z najlepszych torowców lat dwudziestych, srebrny medalista olimpijski z Paryża (1924).

ŁBIK MAREK
kajakarstwo
ps. "Diabeł", przedsiębiorca, kajakarz, kanadyjkarz poznańskiej Warty, partner Marka Dopierały, wielokrotny mistrz Polski, dwukrotny mistrz świata (1986, 1987), dwukrotny olimpijczyk (1980, 1988), srebrny i brązowy medalista olimpijski z Seulu (1988).

MALINOWSKI BRONISŁAW (1951-1981)
lekkoatletyka
nauczyciel wf, trener, następca Krzyszkowiaka, mistrz olimpijski na 3 km z przeszkodami (1980), 20 lat po rzymskim triumfie "Krzysia".

MAŁYSZ ADAM
narciarstwo
blacharz-dekarz, skoczek narciarski, największy i najbardziej utytułowany w historii tej konkurencji w Polsce, medalista mistrzostw świata i ZIO, olimpijczyk z Nagano (1998) i Salt Lake City (2002).

MANIAK WIESŁAW JAN (1938-1982)
lekkoatletyka
inżynier i mgr wf, sprinter, jeden z najszybszych ludzi świata na początku lat sześćdziesiątych, medalista olimpijski z Tokio (1964) w sztafecie 4x100 m, mistrz Europy w biegu na 100 m (Budapeszt).

MASZCZYK ZYGMUNT PAWEŁ
piłka nożna
ps. "Zyga", jeden z najpopularniejszych (obok Cieślika) piłkarzy chorzowskiego Ruchu, srebrny (1976) i złoty (1972) medalista olimpijski, brązowy medalista MŚ 1974.

MIELCARSKI GRZEGORZ MICHAŁ
piłka nożna
mechanik, piłkarz z Chełmna, wielokrotny mistrz Portugalii, srebrny medalista olimpijski z Barcelony (1992).

MOWLIK PIOTR
piłka nożna
nauczyciel wf, trener, bramkarz "wiecznie drugi", reprezentant Legii (Puchar Polski) i Lecha (mistrz Polski), srebrny medalista olimpijski z Montrealu (1976).

MROCZKIEWICZ MAGDALENA URSZULA
szermierka
studentka, florecistka ze szkoły podstawowej nr 70 w Gdańsku, mistrzyni świata w drużynie (Hawana 2003), mistrzyni świata juniorek (1999), srebrna medalistka olimpijska z Sydney (2000).

MYTNIK TADEUSZ
kolarstwo
ps. "Tony", st. chor. sł. st. Marynarki Wojennej, kupiec, najlepszy "czasowiec" w historii polskiego kolarstwa, dwukrotny mistrz świata w drużynie szosowej (1973, 1975), srebrny medalista olimpijski (drużyna) z Montrealu (1976).

NOWICKI MIECZYSŁAW PAWEŁ
kolarstwo
ps. "Mundek", urzędnik samorządowy, jeden z najlepszych polskich kolarzy lat siedemdziesiątych, torowiec i szosowiec, mistrz świata w drużynie (1975), olimpijczyk (1972, 1976), zdobywca srebrnego i brązowego medalu olimpijskiego na jednych igrzyskach w Montrealu (1976).

OCHYRA EMIL (1936-1980)
szermierka
ps. "Nerw", jeden z najlepszych szablistów świata przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, pięciokrotny medalista mistrzostw świata, srebrny (1960) i brązowy (1964) medalista olimpijski.

OGAZA ROMAN GRZEGORZ
piłka nożna
ślusarz, piłkarz drużyn śląskich i... francuskich, srebrny medalista z Montrealu (1976).

OLECH ARTUR
boks
ps. "Turek", oficer policji, nauczyciel, bokser wagi muszej rodem ze Lwowa, dwukrotny srebrny medalista olimpijski z Tokio (1964) i Meksyku (1968).

OLECH JANUSZ ROMAN
szermierka
przedsiębiorca, jeden z najlepszych szablistów świata lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, wicemistrz olimpijski z Seulu (1988).

OPARA JERZY JANUSZ
kajakarstwo
ps. "Dzik", nauczyciel wf, trener, pierwszy polski kanadyjkarz, który uzyskał wyniki klasy międzynarodowej, wielokrotny mistrz Polski, srebrny medalista mistrzostw świata, uczestnik IO (1972, 1976), zdobywca srebrnego medalu olimpijskiego (wraz z Andrzejem Gronowiczem) w Montrealu (1976).

OZIMEK NORBERT WOJCIECH
podnoszenie ciężarów
mjr sł. st. WP, nauczyciel wf, trener, czołowy sztangista świata (1965-1972), wychowanek trenera Augustyna Dziedzica, brązowy medalista olimpijski z Meksyku (1968) i srebrny z Monachium (1972).

PARTYKA ARTUR JERZY
lekkoatletyka
przedsiębiorca, mistrz i rekordzista Polski w skoku wzwyż, zdobywca brązowego (1992) i srebrnego (1996)
medalu olimpijskiego w Barcelonie i Atlancie.

PARULSKI RYSZARD WŁADYSŁAW
szermierka
prawnik, najwszechstronniejszy szermierz w historii tej dyscypliny sportu w Polsce, mistrz świata w trzech broniach, trzykrotny olimpijczyk, zdobywca srebrnego medalu w Tokio (1964) i brązowego w Meksyku (1968) wraz z drużyną florecistów.

PAWLAS ZYGMUNT (1930-2001)
szermierka
ekonomista, jedno z "cudownych dzieci" Janosa Keveya, szablista ze Śląska, srebrny medalista olimpijski z Melbourne (1956), zasłużony sędzia międzynarodowy.

PAWŁOWSKI JANUSZ
judo
trener, judoka z nad morza, wspaniały technik, srebrny (1988) i brązowy (1980) medalista olimpijski.

PAWŁOWSKI JERZY WŁADYSŁAW (1932 - 2005)
szermierka
prawnik, niepowtarzalny mistrz szermierczy, szablista wszechczasów, sześciokrotny olimpijczyk (1952, 1956, 1960, 1964, 1968, 1972), złoty medalista olimpijski z Meksyku (1968) w indywidualnym turnieju szabli.

PIĄTKOWSKI ANDRZEJ RYSZARD
szermierka
ps. "Pinton", ppłk sł. st. WP, nauczyciel wf, trener, jeden z "cudownych dzieci" Keveya, zasłużony szkoleniowiec i działacz, trzykrotny medalista olimpijski w drużynie szablowej z Melbourne (1956), Rzymu (1960) i Tokio (1964).

PIETRZYK JERZY
lekkoatletyka
ps. "Pietrucha", inżynier mechanik, czterystumetrowiec, srebrny medalista olimpijski w sztafecie 4x400 m z Montrealu (1976).

PIETRZYKOWSKI ZBIGNIEW
boks
ps. "Piskorz", technolog, trener, pięściarz - rekordzista, niezawodny w ekipie Feliksa Stamma, 11-krotny mistrz Polski, 4-krotny mistrz Europy, posiadacz trzech olimpijskich medali.

PODLAS RYSZARD
lekkoatletyka
przedsiębiorca, trener, czterystumetrowiec, członek "srebrnej" sztafety 4x400 m z Montrealu (1976).

RODZEWICZ JAROSŁAW ANDRZEJ
szermierka
ps. "Rodzynek", trener, florecista z Gdańska, który w alarmowym trybie wezwany na odsiecz do Atlanty (1996) zdobył w drużynie srebrny medal olimpijski.

RÓŻYCKI JANUSZ
szermierka
ps. "Jancyk", artysta plastyk, warszawski florecista, wychowanek Zygmunta Fokta, olimpijczyk z Rzymu (1960) i srebrny medalista z Tokio (1964).

RUDKOWSKI WIESŁAW KSAWERY
boks
kpt. sł. st. WP, trener, pięściarz z dziesięcioma tytułami mistrza Polski, mistrz Europy z Katowic (1975) i wicemistrz olimpijski z Monachium (1972).

RUDY WOJCIECH WŁADYSŁAW
piłka nożna
nauczyciel wf, lewy obrońca piłkarskiej reprezentacji Polski, srebrny medalista olimpijski z Montrealu (1976) i uczestnik mistrzostw świata w Argentynie (1978).

RYBICKA ANNA MARIA
szermierka
ps. "Rybka", studentka, mistrzyni świata seniorek w drużynie (Hawana, 2003), mistrzyni świata kadetek i juniorek, medalistka mistrzostw świata seniorek, srebrna medalistka olimpijska z Sydney (2000) w drużynie floretowej.

RZEPKOWSKI MIROSŁAW
strzelectwo
st. sierż. sztab. sł. st. WP, rolnik, strzelec (rzutki, skeet), srebrny medalista olimpijski z Atlanty (1996).

SEROCZYŃSKA (POTAPOWICZ) ELWIRA
łyżwiarstwo szybkie
nauczycielka wf, trener, łyżwiarka z Wilna, pierwsza mistrzyni z "elbląskiego zagłębia łyżwiarskiego" Kazimierza Kalbarczyka, srebrna medalistka olimpijska ze Squaw Valley (1960) i mistrzyni świata z Imatry (1962).

SIDŁO JANUSZ JAN (1933-1993)
lekkoatletyka
ps. "Łokietek", nauczyciel wf i trener, najlepszy oszczepnik w historii polskiej lekkoatletyki, rekordzista świata i dwukrotny mistrz Europy (1954, 1958), srebrny medalista olimpijski z Melbourne (1956).

SIEMION KRZYSZTOF
podnoszenie ciężarów
rolnik, ciężarowiec z Lubelszczyzny, mistrz Polski, medalista MŚ i ME, w wieku 35 lat pobił rekord życiowy, trzykrotny olimpijczyk (1988, 1992, 2000), srebrny medalista olimpijski z Barcelony (1992).

SIKORA TOMASZ WACŁAW
narciarstwo
nauczyciel wf, trener, najwybitniejszy nasz biathlonista, mistrz świata (1995), pierwszy Polak w tej dyscyplinie sportu (konkurencja indywidualna - 20 km), mistrz Europy (2000), olimpijczyk z Lillehammer (1994) - chorąży polskiej ekipy, Nagano (1998), Salt Lake City (2002) i Turynu (2006).
SKRUDLIK ZBIGNIEW ANDRZEJ
szermierka
ps. "Koń", nauczyciel wf, trener, czołowy florecista świata lat sześćdziesiątych, srebrny (1964) i brązowy (1968) medalista olimpijski w drużynie, wybitny trener.

SKRZECZ PAWEŁ
boks
trener, bokser warszawskiej Gwardii, srebrny medalista mistrzostw świata i Europy, wicemistrz olimpijski z Moskwy (1980).

SMELCZYŃSKI ADAM
strzelectwo
ps. "Sznurek", płk sł. st. WP, lekarz stomatolog, strzelec-rekordzista zwany przez Włochów "Wiecznym Adamem", uczestnik aż sześciu IO (1956, 1960, 1964, 1968, 1972, 1976), srebrny medalista olimpijski z Melbourne (1956).

SOBCZAK RYSZARD TADEUSZ

szermierka
nauczyciel wf, trener, florecista akademickich klubów z Warszawy i Gdańska, mistrz świata (1998), brązowy (1992) i srebrny (1996) medalista olimpijski wraz z zespołem florecistów.

STANIEK RYSZARD KAROL
piłka nożna
piłkarz rodem z Zebrzydowic, srebrny medalista olimpijski z Barcelony (1992).

STANISZEWSKI MICHAŁ TOMASZ
kajakarstwo
trener, kanadyjkarz górski z Drzewicy, wieloletni partner Krzysztofa Kołomańskiego, mistrz (1995) i wicemistrz świata (1999), medalista mistrzostw Europy (1996, 2000), trzykrotny uczestnik IO (1992, 1996, 2000), srebrny medalista olimpijski z Sydney (2000).

STANKIEWICZ TOMASZ (1902-1940)
kolarstwo
handlowiec, czołowy torowiec pierwszej połowy lat dwudziestych, "cząstka" pierwszego srebrnego medalu olimpijskiego Polaków (1924). Zamordowany w Palmirach.

STECYK WŁADYSŁAW
zapasy
st. chorąży sł. st. WP, trener, zapaśnik stylu wolnego poznańskiego Grunwaldu, trzykrotny olimpijczyk (1976, 1980, 1988), srebrny medalista z Moskwy (1980).

STĘPIEŃ PIOTR
zapasy
ochraniarz, trener, zapaśnik (styl klasyczny) wagi średniej, wicemistrz olimpijski z Barcelony (1992).

STRZAŁKA MARIUSZ
szermierka
handlowiec, trener, szpadzista wrocławskiego AZS, srebrny medalista olimpijski z Moskwy (1980), reprezentant Niemiec.

SUPRON ANDRZEJ
zapasy
ps. "Król", przedsiębiorca, trener, zapaśnik stylu klasycznego (wagi lekkiej, półśredniej i średniej), mistrz świata (1979) i Europy (1975, 1982), trzykrotny olimpijczyk (1972, 1976, 1980), srebrny medalista z Moskwy (1980).

SWORNOWSKI LESZEK
szermierka
nauczyciel wf, trener, modelarz, jeden z wielu wychowanków trenera Adama Medyńskiego, medalistka mistrzostw Europy i świata w szpadzie (indywidualnie) oraz srebrny medalista IO w Moskwie 1980 (drużynowo).

SYPYTKOWSKI ANDRZEJ
kolarstwo
dyrektor sportowy kolarskich grup zawodowych, czołowy szosowiec przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, srebrny medalista (drużyna) IO w Seulu (1988) i MŚ w Chambery (1989).

SZARMACH ANDRZEJ
piłka nożna
ps. "Diabeł", trener, jeden z najskuteczniejszych strzelców w historii polskiego futbolu, trzykrotny uczestnik mistrzostw świata (1974, 1978, 1982) i zdobywca dwóch brązowych medali, srebrny medalista olimpijski z Montrealu (1976) i król strzelców tego turnieju.

SZCZEPAŃSKA ANETA MARIA
judo
nauczycielka wf, trenerka, judoczka z "włocławskiego Harlemu", srebrna medalistka olimpijska z Atlanty (1996).

SZEWIŃSKA (KIRSZENSTEIN) IRENA
lekkoatletyka
magister ekonomii, najlepsza lekkoatletka w dziejach polskiego sportu, 7-krotna medalistka olimpijska (1964, 1968, 1972, 1976), rekordzistka Polski, Europy i świata (100, 200, 400, w skoku w dal, sztafetach), najlepsza sportsmenka świata (1974), działaczka polskiego i międzynarodowego ruchu sportowego, członek MKOl.

SZOSLAND KAZIMIERZ (1891-1944)
jeździedztwo
mjr sł. st. Wojska Polskiego, czołowy jeździec polski w latach 1923-1935, dwukrotny olimpijczyk, srebrny medalista olimpijski z Amsterdamu w drużynowym konkursie skoków (1928).

SZOZDA STANISŁAW
kolarstwo
handlowiec, jeden z najzdolniejszych szosowców polskich, zwycięzca Tour de Pologne i Wyścigu Pokoju, złoty, srebrny i brązowy medalista mistrzostw świata, członek "srebrnej drużyny" na IO w Monachium (1972) i Montrealu (1976).

SZUBERT DARIUSZ SYLWESTER
piłka nożna
student, piłkarz szczecińskiej Pogoni, olimpijczyk z Barcelony (1992).

SZURKOWSKI RYSZARD JAN
kolarstwo
ps. "Bibi", trener, handlowiec, kolarz, który "spełnił marzenia całych pokoleń", indywidualny mistrz świata na szosie - 1973 (pierwszy Polak) i dwukrotnie drużynowy (1973, 1975), czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju (1970, 1971, 1973, 1975), dwukrotny srebrny medalista olimpijski w drużynie szosowej z Monachium (1972) i Montrealu (1976), trener kadry narodowej (1984-1988), działacz.

SZYDŁOWSKA IRENA (1928-1983)
łucznictwo
technik budowlany, trener, łuczniczka rodem ze Lwowa, mistrzyni i rekordzistka świata, srebrna medalistka olimpijska z Monachium (1972).

SZYMANOWSKI ANTONI JAN
piłka nożna
ps. "Czoper", jeden z najlepszych polskich obrońców, wychowanek krakowskiej Wisły, medalista olimpijski: złoty (1972) i srebrny (1976) oraz brązowy medalista MŚ (1974).

SZYMCZYK FRANCISZEK
kolarstwo
inżynier chemii i technologii, długowieczny mistrz kolarskiego sprintu , srebrny medalista olimpijski (drużyna - tor ) z Paryża (1924).

ŚLĄZAK JANUSZ LUBOMIR (1907-1985)
wioślarstwo
ekonomista, wioślarz klubów warszawskich, trzykrotny olimpijczyk (1928, 1932, 1936), srebrny i brązowy medalista z Los Angeles (1932).

ŚLUSARSKI TADEUSZ (1950-1998)
lekkoatletyka
nauczyciel wf , trener, mistrz (1976) i wicemistrz (1980) olimpijski w skoku o tyczce, zginął w wypadku samochodowym wraz z W. Komarem (1998).

ŚWIERCZEWSKI PIOTR JAROSŁAW
piłka nożna
ps. "Napoleon", "Świerszcz", Świr", mechanik, piłkarski "niepokorny góral", jeden z najlepszych polskich futbolistów z przełomu wieku, srebrny medalista olimpijski z Barcelony (1992).

TOMASZEWSKI JAN
piłka nożna
ps. "Tomek", przedsiębiorca, trener, jeden z najlepszych bramkarzy w historii polskiej piłki nożnej, srebrny medalista z Montrealu (1976).

TRACZ JÓZEF
zapasy
st. chor. sł. st. WP, trener, wielki zapaśnik bez złotego medalu olimpijskiego, przeszedł do historii tej dyscypliny w Polsce jako zdobywca medali w trzech kolejnych IO: 1988 (brązowego), 1992 (srebrnego), 1996 (brązowego).

WALASEK TADEUSZ
boks
kapitan policji, trener, mistrz Europy w boksie (1961), srebrny (1960) i brązowy (1964) medalista olimpijski z Rzymu i Tokio.

WALASIEWICZ - OLSON STANISŁAWA właść. STEFANIA (1911-1980)
lekkoatletyka
urzędniczka, trenerka, znana w USA jako Stella Walsh, rekordzistka Polski, Europy i świata w biegach krótkich, złota (1932) i srebrna (1936) medalistka olimpijska w biegu na 100 m, działaczka polonijna i PKOl.

WALIGÓRA MIROSŁAW ANDRZEJ
piłka nożna
piłkarz krakowskiego Hutnika, olimpijczyk z Barcelony (1992).

WAŁDOCH TOMASZ WOJCIECH
piłka nożna
piłkarz z Gdańska, świetny obrońca drużyn niemieckiej Bundesligi, srebrny medalista olimpijski z Barcelony (1992).

WAWROWSKI HENRYK
piłka nożna
trener, reprezentacyjny obrońca ze Szczecina, srebrny medalista olimpijski z Montrealu (1976).

WAYS (WAJS) - GRĘTKIEWICZOWA - MARCINKIEWICZOWA JADWIGA (1912-1990)
lekkoatletyka
ps. "Puszkówna", "Jadzia", księgowa, dyskobolka z Pabianic, medalistka olimpijska z Los Angeles (1932) i Berlina (1936).

WERNER JAN
lekkoatletyka
nauczyciel wf, trener, jeden z najlepszych czterystumetrowców w historii polskiej lekkoatletyki, rekordzista i mistrz Europy z Aten (1969), srebrny medalista olimpijski (4 x 400 m) z Montrealu (1976).

WIECZOREK HENRYK PIOTR
piłka nożna
trener, piłkarz ze słynnej rodziny sportowców, srebrny medalista olimpijski z Montrealu (1976).

WIESZCZYCKI TOMASZ WITOLD
piłka nożna
ps. "Wieszczu", piłkarz z Łodzi, olimpijczyk z Barcelony (1992).

WOLNICKA SZEWCZYK BARBARA MIROSŁAWA
szermierka
magister rehabilitacji, florecistka klubów śląskich i gdańskiego AZS - AWF, członkini reprezentacyjnej drużyny narodowej, wicemistrzyni świata z Seulu (1999) i wicemistrzyni olimpijska z Sydney (2000).

WORONIN MARIAN JERZY
lekkoatletyka
przedsiębiorca, prezes Fundacji Polskiej Lekkiej Atletyki, sprinter, srebrny medalista olimpijski (1980) w sztafecie 4 x 100 m, także mistrz Europy (1978) w tej specjalności, pięciokrotny halowy mistrz Europy.

WOYDA WITOLD
szermierka
prawnik, przedstawiciel handlowy, jeden z najwybitniejszych polskich florecistów, multimedalista mistrzostw świata, podwójny złoty medalista olimpijski z Monachium (1972).

WRÓBEL AGATA
podnoszenie ciężarów
najsilniejsza kobieta w Polsce, mistrzyni świata (2002) z Warszawy, wicemistrzyni olimpijska z Sydney (2000) i brązowa medalistka olimpijska z Aten (2004) w podnoszeniu ciężarów.

WSZOŁA JACEK ROMAN
lekkoatletyka
przedsiębiorca, rekordzista świata (2.35) i Europy (2.29) w skoku wzwyż, złoty (1976) i srebrny (1980) medalista igrzysk olimpijskich w Montrealu i Moskwie.

ZABŁOCKI WOJCIECH MIKOŁAJ
szermierka
ps. "Kajtek", architekt, pierwszy polski mistrz świata juniorów w szabli (1953), mistrz i reprezentant Polski (1946-1965), czterokrotny olimpijczyk (1952, 1956, 1960, 1964), zdobywca 2 srebrnych i 1 brązowego medali olimpijskich w drużynie szablistów, czterokrotny mistrz świata w tej konkurencji i pięciokrotny medalista MŚ.

ZAJKOWSKI ANTONI
judo
ps. "Zając", nauczyciel akademicki, trener, pierwszy w historii polskiego judo medalista olimpijski (srebrny) z Monachium (1972).

ZIELIŃSKI ANDRZEJ
lekkoatletyka
technik elektryk, trener, sprinter warszawskiej Gwardii, srebrny medalista w sztafecie 4 x 100 m z Tokio (1964).

ZWOLIŃSKI KRZYSZTOF
lekkoatletyka
członek reprezentacyjnej sztafety 4 x 100 m, srebrny medalista olimpijski z Moskwy (1980) zwycięzca zawodów o Puchar Świata i finału Pucharu Europy.

ŻMUDA WŁADYSŁAW ANTONI
piłka nożna
nauczyciel wf, trener, przedsiębiorca, jedyny polski piłkarz (obrońca), który brał udział w czterech Mundialach (1974, 1978, 1982, 1986) i zdobył na nich dwa brązowe medale, olimpijczyk z Montrealu (1976).
BRĄZOWE

ABISIAK RUTKOWSKA DOBROWOLSKA JADWIGA MARIA
siatkówka
nauczycielka wf, siatkarka warszawskiego AZS - AWF, brązowa medalistka olimpijska z Tokio (1964).

ADACH KAZIMIERZ PIOTR
boks
nauczyciel, trener, "król Słupska", jeden z najlepszych polskich pięściarzy wagi lekkiej, brązowy medalista olimpijski z Moskwy (1980).

ANDRZEJEWSKI BOHDAN

ANDRZEJEWSKI BOHDAN
szermierka
mjr sł. st. WP, nauczyciel wf, trener, mistrz świata w szpadzie, trzykrotny olimpijczyk (1964, 1968, 1972), brązowy medalista w turnieju szpady drużynowej w Meksyku (1968).

ANTCZAK ZDZISŁAW
piłka ręczna
ps. "Szyna", jeden z najlepszych polskich piłkarzy ręcznych XX wieku (leworęczny prawoskrzydłowy), olimpijczyk z Monachium (1972) i Montrealu (1976), gdzie zdobył brązowy medal.

ANTKIEWICZ ALEKSY (1923-2005)
boks
przydomek "Bombardier z Wybrzeża", trener, pierwszy polski medalista olimpijski w boksie (Londyn 1948), także medalista z Helsinek (1952).

ASZKIEŁOWICZ - WOJNO HALINA
siatkówka
mgr ekonomii, czołowa siatkarka Polski (1960-1980) rodem ze Słupska, brązowa medalistka z Meksyku (1968).

BADEŃSKI ANDRZEJ STANISŁAW
lekka atletyka
producent telewizyjny, jeden z najlepszych czterystumetrowców w historii polskiej lekkoatletyki, brązowy medalista olimpijski z Tokio (1964), wielka indywidualność biegów sztafetowych lat sześćdziesiątych, uczestnik dramatycznego biegu polskiej sztafety 4 x 400 m w Meksyku (1968).

BARBURSKI KAZIMIERZ
szermierka
ps. "Barbur", st. sierż. sł. st. WP, nauczyciel szermierki, leworęki szpadzista z łódzkich Bałut, olimpijczyk z Meksyku (1968), brązowy medalista z Monachium (1972).

BARTNIK WOJCIECH STANISŁAW
boks
ps. "Junior", "Małolat", "Dziadek", bokser z Oleśnicy, trzykrotny olimpijczyk, brązowy medalista z Barcelony (1992).

BEK ANDRZEJ
kolarstwo
inżynier mechanik, trener, przedstawiciel znanej rodziny kolarskiej z Łodzi, reprezentacyjny torowy sprinter i tandemista, brązowy medalista olimpijski z Monachium (1972), szkoleniowiec w USA.

BENDIG BRUNON
boks
ślusarz narzędziowy, jeden z czołowych bokserów najlepszych dwóch ekip olimpijskich (1960, 1964) w historii polskiego pięściarstwa, brązowy medalista z Rzymu (1960), notowany w wadze koguciej tuż za Stefaniukiem.

BIAŁKOWSKI DARIUSZ EDWARD
kajakarstwo
ps. "Biały", elektryk, kajakarz z Bydgoszczy, medalista mistrzostw świata i Europy, brązowy medalista olimpijski z Barcelony (1992), Sydney (2000) i Aten (2004).

BIRKHOLC LEON (1904-1968)
wioślarstwo
bankowiec i zakonnik, zawodnik czwórki ze sternikiem, która w Amsterdamie (1928) zdobyła pierwszy medal olimpijski w historii polskiego wioślarstwa.

BLANIK LESZEK ROBERT
gimnastyka
nauczyciel wf, trener, gimnastyk z Wodzisławia Śląskiego, nawiązał do tradycji sprzed prawie pół wieku zdobywając w Sydney (2000) brązowy medal olimpijski w skoku przez konia.

BŁAŻYŃSKI LESZEK (1949-1992)
boks
mechanik, jeden z najlepszych pięściarzy wagi muszej, mistrz Europy (1977), dwukrotny brązowy medalista olimpijski z Monachium (1972) i Montrealu (1976).

BOCHENEK JAN
podnoszenie ciężarów
ppłk sł. st. WP, trener, jeden z pionierów podnoszenia ciężarów w Polsce, medalista mistrzostw świata i Europy, dwukrotny uczestnik IO, brązowy medalista olimpijski z Rzymu (1960).

BRAUN JERZY (1911-1968)
wioślarstwo
utytułowany wioślarz BTW i WTW, czterokrotny uczestnik mistrzostw Europy, srebrny i brązowy medalista olimpijski z Los Angeles (1932).

BRONIEWSKI KAJETAN TOMASZ
wioślarstwo
ps. "Kajtek", nauczyciel wf, trener, skifista, jeden z czołowych zawodników w historii polskiego wioślarstwa, brązowy medalista olimpijski (1992) i mistrzostw świata (1991), zdobywca Pucharu Świata (1991), olimpijczyk z Seulu (1988), Barcelony (1992) i Atlanty (1996).

BRONIKOWSKI FRANCISZEK JAN (1907-1964)
wioślarstwo
właściciel fabryki mebli w Bydgoszczy, zdobywca pierwszego medalu olimpijskiego w historii polskiego wioślarstwa (1928), działacz PZTW, sędzia międzynarodowy.

BRZOZOWSKI JANUSZ
piłka ręczna
ps. "Bąbel", trener, piłkarz ręczny Pogoni Szczecin, jeden z najlepszych prawoskrzydłowych drużyny narodowej, olimpijczyk z Montrealu (1976) i Moskwy (1980), zdobywca brązowego medalu.

BUDZIŃSKI HENRYK (1904-1983)
wioślarstwo
ps. "Biżu" (klejnot), technik budowlany, mistrz na długich wiosłach, brązowy medalista z Los Angeles (1932).

BUTKIEWICZ MICHAŁ
szermierka
ps. "Butek", pracownik naukowy, nauczyciel akademicki, szpadzista Warszawianki, brązowy medalista olimpijski z Meksyku (1968).

CICHOŃ ALEKSANDER JAN
zapasy
ps. "Cichy", "Aleks", trener, zapaśnik stylu wolnego z rzeszowskiej Stali, brązowy medalista olimpijski z Moskwy (1980).

CIEPŁY (WIECZOREK) TERESA BARBARA (1937 - 2006)
lekkoatletyka
trenerka, wszechstronna lekkoatletka ŁKS i bydgoskiego Zawiszy, złota, srebrna i brązowa medalistka igrzysk olimpijskich (1960, 1964), rekordzistka Świata i Europy, mistrzyni Europy (1962).

CIEŚLA PIOTR JÓZEF
piłka ręczna
przedsiębiorca, piłkarz ręczny gdańskiej Spójni, reprezentacyjny obrońca drużyny narodowej, brązowy medalista z Montrealu (1976).

CIEŚLAK MICHAŁ
wioślarstwo
szlifierz metali, wioślarz - sternik z Budowlanych Płock, brązowy medalista MŚ w Wiedniu (1991) i IO w Barcelonie (1992).

COFALIK ANDRZEJ BOGDAN
podnoszenie ciężarów
elektromonter, trener, siłacz z Palowic, mistrz świata (1997), brązowy medalista olimpijski z Atlanty (1996)

CZAJKOWSKA - RAWSKA KRYSTYNA
siatkówka
trener, wielokrotna (228) reprezentantka Polski w siatkówce, zdobywczyni brązowych medali olimpijskich w Tokio (1964) i Meksyku (1968).

CZARNECKI KAZIMIERZ
podnoszenie ciężarów
chor. sztab. sł. st. WP, trener, fanatyk podnoszenia ciężarów, medalista olimpijski z Montrealu (1976).

CZOPEK - SADOWSKA AGNIESZKA EWA
pływanie
nauczycielka pływania dzieci, pierwsza polska medalistka olimpijska w pływaniu (Moskwa 1980), wielokrotna mistrzyni i rekordzistka kraju.

DEMBOŃCZYK TADEUSZ
podnoszenie ciężarów
ślusarz, siłacz z Tarnowskich Gór, brązowy medalista olimpijski z Moskwy (1980), którego karierę przerwał wypadek motocyklowy (1981).

DOPIERAŁA MAREK FRANCISZEK
kajakarstwo
przedsiębiorca, kanadyjkarz, partner Marka Łbika, mistrz i reprezentant Polski, dwukrotny mistrz świata (1986, 1987), dwukrotny olimpijczyk (1980, 1988), srebrny i brązowy medalista olimpijski z Seulu (1988).

DRAGAN STANISŁAW
boks
mgr wf, trener, przedsiębiorca, pięściarz wagi półciężkiej, brązowy medalista olimpijski z Meksyku (1968).

DROGOSZ LESZEK MELCHIOR
boks
ps. "Bułakow", przydomek "Czarodziej ringu", bokser, trzykrotny mistrz Europy (1953, 1955, 1959) i trzykrotny olimpijczyk (1952, 1956, 1960) z jednym brązowym medalem (1960).

DYDAK JAN
boks
przedsiębiorca, jeden z największych talentów w historii polskiego boksu, brązowy medalista olimpijski z Seulu (1988).

DYLEWSKA - ŚWIATOWIAK IZABELLA
kajakarstwo
nauczycielka wf, trener, kajakarka z Nowego Dworu Mazowieckiego, najlepsza singlistka w historii tej dyscypliny sportu w kraju, wielokrotna mistrzyni Polski, mistrzyni Europy, medalistka MŚ, trzykrotna uczestniczka IO (1988, 1992, 1996), brązowa medalistka olimpijska z Seulu (1988) i Barcelony (1992).

FRANKE EGON JOHANN
szermierka
trener, gentleman planszy, pierwszy polski złoty medalista olimpijski w szermierce (floret ind.) z Tokio (1964).

FRIEDRICH Tadeusz (1903-1976)
szermierka
trener, jeden z najwszechstronniejszych szermierzy okresu międzywojennego, trzykrotny olimpijczyk, dwukrotny brązowy medalista w drużynie szablowej (1928, 1932).

GAJEWSKI ANDRZEJ
kajakarstwo
ps. "Gajowy", nauczyciel wf, trener, kajakarz poznańskiej Warty, medalista mistrzostw świata, olimpijczyk z Atlanty (1996).

GAWLIKOWSKI WIESŁAW
strzelectwo
przedsiębiorca, strzelec do rzutków (skeet), mistrz Polski (5), mistrz świata (1974), srebrny medalista MŚ (4), medalista ME (10), czterokrotny uczestnik IO (1968, 1972, 1976, 1980), brązowy medalista olimpijski z Montrealu (1976).

GAWROŃSKI WOJCIECH
kajakarstwo
nauczyciel akademicki, kajakarz, kanadyjkarz z Nowego Sącza, mistrz Polski, medalista i finalista mistrzostw świata, olimpijczyk z Monachium (1972).

GĄSIENICA GROŃ FRANCISZEK
narciarstwo

technik mechanik, trener, pierwszy w historii polskiego narciarstwa medalista olimpijski ZIO w kombinacji norweskiej w Cortina d'Ampezzo (1956), wychowawca młodzieży.

GMYREK JAN WOJCIECH
piłka ręczna
trener, jeden z najwybitniejszych piłkarzy ręcznych, olimpijczyk z Monachium (1972) i brązowy medalista IO w Montrealu (1976).

GOLIMOWSKA CHYLIŃSKA MARIA
siatkówka
ps. "Koral", "Ruda", nauczycielka, siatkarka warszawskiej Legii, wielokrotna reprezentantka Polski, brązowa medalistka olimpijska z Tokio (1964).

GOŁĄB MAREK
podnoszenie ciężarów
trener, ciężarowiec wrocławskiego Śląska, brązowy medalista olimpijski z Meksyku (1968).

GOŁOTA ANDRZEJ JAN
boks
ps. "Dżonuś", wicemistrz świata i mistrz Europy juniorów w boksie, brązowy medalista olimpijski z Seulu (1988).

GONSIOR BOHDAN
szermierka
lekarz chirurg, najwyższy polski szermierz (196 cm), czołowy szpadzista świata lat sześćdziesiątych, brązowy medalista olimpijski z Meksyku (1968).

GORTAT JANUSZ KAZIMIERZ
boks
ps. "Długi", kpt. sł. st. WP, trener, bokser warszawskiej Legii, dwukrotny brązowy medalista olimpijski z Monachium (1972) i Montrealu (1976).

GÓRECKA (RICHTER) HERRMANN HALINA SYLWIA
lekkoatletyka
sprinterka z Chorzowa, członkini sztafety 4 x 100 m, która zdobyła brązowy (1960) i złoty (1964) medal olimpijski.

GRESZKIEWICZ JERZY
strzelectwo
st. chor. sztab. sł. st. Marynarki Wojennej, trener, strzelec gdyńskiej Floty do ruchomej tarczy z sylwetką biegnącego dzika, mistrz Polski (10), medalista MŚ (4), medalista ME (6), trzykrotny uczestnik IO (1976, 1980, 1988), brązowy medalista olimpijski z Montrealu (1976).

GRUCHAŁA SYLWIA
szermierka
studentka, wielka nadzieja polskiej szermierki z Gdyni, "etatowa" medalistka wielkich imprez od 1996, mistrzyni świata w drużynie (Hawana 2003), dwukrotna mistrzyni Europy, srebrna medalistka olimpijska z Sydney (2000). Brązowa medalista z Aten (2004) we florecie indywidualnie.

GRZESIAK JÓZEF
boks
trener, bokser z Popowa, brązowy medalista olimpijski z Tokio (1964).

HERMEL NIEMCZYK BARBARA
siatkówka
ps. "Kaczor", nauczycielka wf, trener, siatkarka klubów łódzkich i włoskich, wielokrotna reprezentantka Polski, brązowa medalistka IO w Meksyku (1968).

HORZONEK - JOKIEL DOROTA (1934-1992)
gimnastyka
urzędniczka, instruktor sportu, gimnastyczka Pogoni Nowy Bytom, mistrzyni i reprezentantka Polski, olimpijka z Helsinek (1952) i Melbourne (1956), brązowa medalistka z Antypodów.

JAKUBOWSKA TABAKA KRYSTYNA
siatkówka
ps. "Gazela", technik budowlany, siatkarka klubów warszawskich, zdobywczyni dwóch brązowych medali olimpijskich w Tokio (1964) i Meksyku (1968).

JANKOWSKI EDMUND BERNARD (1903-1939)
wioślarstwo
dyrektor fabryki rowerów w Bydgoszczy, wioślarz BTW, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie (1928), zginął rozstrzelany przez Niemców w Fordonie (1939).

JANKOWSKI WOJCIECH
wioślarstwo
nauczyciel wf, trener, zawodnik Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, 33-krotny mistrz Polski, medalista mistrzostw świata i IO w Barcelonie (1992), olimpijczyk z Seulu (1988) i Atlanty (1996).

KAŁUZIŃSKI ALFRED JÓZEF (1952-1997)
piłka ręczna
trener, najlepszy (obok Gmyrka) piłkarz ręczny Krakowa, jeden z najskuteczniejszych strzelców drużyny narodowej, brązowy medalista olimpijski z Montrealu (1976), uczestnik IO w Moskwie (1980).

KAPŁANIAK STEFAN
kajakarstwo
ps. "Cenek", instruktor sportu, organizator turystyki, najwszechstronniejszy i z najdłuższym stażem pierwszy polski kajakarz, który awansował do czołówki światowej (lata pięćdziesiąte), wielokrotny mistrz Polski, mistrz świata (1958) i Europy (1959), trzykrotny uczestnik IO (1956, 1960, 1964), brązowy medalista olimpijski z Rzymu (1960).

KARAŚ WŁADYSŁAW (1893-1942)
strzelectwo
ps. "Czarny", "Dąbrowski", "Pankracy", "Karczewski", "Kuryłło", mjr sł. st. Wojska Polskiego (pośmiertnie), oficer polskiego wywiadu wojskowego, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Berlinie (1936), pierwszy medalista olimpijski w historii strzelectwa sportowego w Polsce.

KATUS RYSZARD
lekkoatletyka
nauczyciel wf, trener, brązowy medalista olimpijski w 10-boju (1972).

KIEŁPIKOWSKI PIOTR ANDRZEJ
szermierka
ps. "Kiełpik", mł. chor. sztab. sł. st. WP, elektromechanik, czołowy florecista świata z 28-letnim stażem, drużynowy mistrz świata (1998), srebrny (1996) i brązowy (1992) medalista olimpijski.

KLATA KOWALSKA KATARZYNA
łucznictwo
ps. "Siwa", studentka, łuczniczka z klubu Mazowsze Teresin, brązowa medalistka olimpijska z Atlanty (1996).

KLEMPEL JERZY (1953 - 2004)

piłka ręczna
ps. "Kukuś", st. chor. sztab. sł. st. WP, trener, jeden z najskuteczniejszych piłkarzy ręcznych świata, "strzelec wyborowy" reprezentacji Polski (224 gry), brązowy medalista olimpijski (1976) i brązowy medalista mistrzostw świata (1982).

KŁOBUKOWSKA EWA
lekkoatletyka
magister ekonomii, jedna z najszybszych kobiet świata lat sześćdziesiątych, mistrzyni Europy (100 m), główna aktorka złotej sztafety pań 4 x 100 m podczas IO w Tokio (1964).

KMIECIK KAZIMIERZ
piłka nożna
ps. "Suchy", "Badyl", piłkarska legenda krakowskiej Wisły, złoty (1972) i srebrny (1976) medalista olimpijski z Monachium i Montrealu, brązowy medalista mistrzostw świata (1974).

KOBYLIŃSKI PRUS EDWARD (1908-1992)
wioślarstwo
wybitny wioślarz, trener i działacz (prezes PZTW), brązowy medalista olimpijski z Los Angeles (1932).

KOCERKA TEODOR (1927-1999)
wioślarstwo
ps. "Tojo", najlepszy polski wioślarz wszech czasów, wielokrotny mistrz kraju w jedynkach, mistrz Europy (1955), dwukrotny brązowy medalista olimpijski (1952, 1960), zdobywca "Diamentowych Wioseł" (1955, 1956), chorąży polskiej ekipy olimpijskiej podczas IO w Helsinkach (1952) i Rzymie (1960).

KORDACZUK WAGNER DANUTA (1939-1988)
siatkówka
technik budowlany, trener, siatkarka klubów wrocławskich i warszawskich, jedna z najlepszych siatkarek polskich lat sześćdziesiątych, brązowa medalistka z Tokio (1964).
KOSEDOWSKI KRZYSZTOF KAZIMIERZ
boks
trener, pięściarski talent z Tczewa, mistrz Polski w wadze piórkowej, brązowy medalista olimpijski z Moskwy (1980).

KOSEDOWSKI LESZEK MARIAN
boks
magister wf, najstarszy z trzech braci bokserów, brązowy medalista olimpijski z Montrealu (1976).

KOTOWICZ GRZEGORZ LEON
kajakarstwo
nauczyciel wf, kajakarz z Czechowic, partner Dariusza Białkowskiego, medalista mistrzostw świata, mistrz Europy, trzykrotny olimpijczyk (1992, 1996, 2000), brązowy medalista olimpijski z Barcelony (1992) i Sydney (2000).

KOWALCZYK JUSTYNA
biegi narciarskie
biegaczka narciarska, objawienie polskiego narciarstwa biegowego, brązowa medalistka olimpijska z Turynu (2006), dwukrotna mistrzyni świata młodzieżowców (2006).

KOZIEJOWSKI LECH
szermierka
nauczyciel wf, trener, wychowanek trenera Władysława Kurpiewskiego, florecista, złoty medalista olimpijski z Monachium (1972) i brązowy z Moskwy (1980).

KRENZ - MIKOŁAJCZAK JAN STANISŁAW (1907-2002)
wioślarstwo
inż. budowlany, wioślarz poznański, mistrz Europy (1930) i brązowy medalista olimpijski w dwójce bez sternika (1932) wraz z Henrykiem Budzińskim.

KRÓLIKIEWICZ ADAM ŁUKASZ (1894-1966)
jeździectwo
mjr sł. st. Wojska Polskiego, jeden z najzdolniejszych jeźdźców lat dwudziestych, twórca polskiego systemu szkolenia jeździeckiego, brązowy medalista olimpijski w konkursie skoków Prix des Nations w Paryżu (1924) - pierwszy w historii naszego sportu jeździeckiego.

KRUPA (MALINOWSKA) KRYSTYNA
siatkówka
ps. "Krupienko", pracownik naukowy, siatkarka gdańskiego AZS, medalistka mistrzostw świata i Europy, brązowa medalistka IO w Tokio (1964) i Meksyku (1968).

KRZESIŃSKI ADAM ARTUR
szermierka
ps. "Krzesina", zasłużony florecista AZS - AWF Warszawa, chłopak z Bielan, brązowy (1992) i srebrny (1996) medalista olimpijski w drużynie, mistrz świata i Europy.

KSIĄŻKIEWICZ - KUBKA MAŁGORZATA
strzelectwo
policjantka, trener, wielokrotna mistrzyni Polski w strzelaniu z karabinka standardowego z trzech postaw, medalistka mistrzostw świata i Europy, uczestniczka IO (1992, 1996), brązowa medalistka olimpijska z Barcelony (1992).

KUBIAK RYSZARD
wioślarstwo
chor. sł. st. WP, jeden z najwybitniejszych sterników w historii polskiego wioślarstwa, 14-krotny mistrz Polski, trzykrotny olimpijczyk (1972, 1976, 1980), brązowy medalista z Moskwy (1980) w czwórce ze sternikiem.

KUSZNIEREWICZ MATEUSZ
żeglarstwo
ps. "Cebula", zawodnik, który zrealizował marzenia pokoleń, mistrz olimpijski z Atlanty (1996) i mistrz świata z Aten (1998), wyróżniony jako jedyny Polak tytułem "Żeglarza Roku" ISAF (1999). Brązowy medalista olimpijski z Aten (2004).

KWAŚNIEWSKA - TRYTKO - KOŹMIŃSKA - MALESZEWSKA MARIA JADWIGA (1913-2007)
lekkoatletyka
urzędniczka, jedna z najwszechstronniejszych sportsmenek okresu międzywojennego, brązowa medalistka w rzucie oszczepem (1936), działaczka ruchu olimpijskiego.

KWIECIŃSKI CZESŁAW
zapasy
właściciel przedsiębiorstwa transportowego, zapaśnik wagi średniej i półciężkiej, 10-krotny mistrz Polski, medalista mistrzostw świata (1965, 1970, 1973), 5-krotny olimpijczyk (1964, 1968, 1972, 1976, 1980), zdobywca dwóch brązowych medali (1972, 1976), chorąży polskiej ekipy na IO w Moskwie (1980).

LANGER - KAŁEK LUCYNA
lekkoatletyka
nauczycielka wf, czołowa płotkarka świata z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, mistrzyni Europy, brązowa medalistka z Moskwy (1980).

LASKOWSKI KAZIMIERZ (1899-1961)
szermierka
mjr sł. st. Wojska Polskiego, instruktor, nauczyciel, trener, wieloletni pracownik CIWF i AWF, bokser i szermierz, srebrny medalista w turnieju drużynowym szabli (1928), działacz sportowy.

LEDWIG BĘBEN JÓZEFA
siatkówka
ps. "Józek", oficer policji, siatkarka i jedna z najwybitniejszych sportsmenek krakowskiej Wisły, 216-krotna reprezentantka Polski, medalistka olimpijska z Tokio (1964) i Meksyku (1968).

LERCZAK - JANISZEWSKA - SOBOTTA - NOWICKA BARBARA (1936-2000)
lekkoatletyka
historyk sztuki, czołowa sprinterka legendarnego polskiego Wunderteamu, mistrzyni Europy ze Sztokholmu (1958), trzykrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich (1956, 1960, 1964), brązowa medalistka w sztafecie 4 x 100 m (1960).

LIKSZO BOHDAN STANISŁAW (1940-1993)
koszykówka
trener, koszykarz krakowskiej Wisły, wybitny środkowy w klubie i reprezentacji, mistrz Polski (3), medalista mistrzostw Europy (3), olimpijczyk z Tokio (1964) i Meksyku (1968).

LIPIEŃ KAZIMIERZ (1949-2005)
zapasy
trener, największy talent w historii polskich zapasów, 13-krotny mistrz Polski, 2-krotny mistrz świata, 3-krotny mistrz Europy, 3-krotny olimpijczyk (1972, 1976, 1980), zdobywca pierwszych medali olimpijskich w zapasach (styl klasyczny): złotego (Montreal) i brązowego (Monachium).

LISEWSKI ADAM MICHAŁ
szermierka
ps. "Lis", pracownik naukowy PW, prezes PZS, florecista warszawskiego AZS, olimpijczyk z Meksyku (1968).

LUBICZ - NYCZ LESZEK WŁADYSŁAW (1899-1939)
szermierka
ppłk sł. st. WP, instruktor wychowania fizycznego, artylerzysta i szermierz, medalista olimpijski z Los Angeles (1932).

ŁASICKI MACIEJ PIOTR
wioślarstwo
przedsiębiorca, trener, wioślarz klubów gdańskich, szlakowy (kapitan) reprezentacyjnej czwórki ze sternikiem, flagowej osady polskiego wioślarstwa pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych, medalista mistrzostw świata, brązowy medalista IO w Barcelonie (1992).

ŁBIK MAREK
kajakarstwo
ps. "Diabeł", przedsiębiorca, kajakarz, kanadyjkarz poznańskiej Warty, partner Marka Dopierały, wielokrotny mistrz Polski, dwukrotny mistrz świata (1986, 1987), dwukrotny olimpijczyk (1980, 1988), srebrny i brązowy medalista olimpijski z Seulu (1988).

MACIEJEWSKA BANIT MONIKA KATARZYNA
szermierka
nauczycielka wf, trener, florecistka i szpadzistka Warszawianki, olimpijka z Barcelony (1992).

MALAK WALDEMAR (1970-1992)
podnoszenie ciężarów
mechanik samochodowy, wielki showmen i ciężarowy talent z Gdańska, medalista olimpijski z Barcelony (1992), zginął w wypadku drogowym trzy miesiące po igrzyskach.

MAŁECKI (SARYUSZ) ALEKSANDER ANTONI WŁODZIMIERZ (1901-1939)
szermierka
artysta malarz, szpadzista, ale przede wszystkim szablista AZS Kraków, dwukrotny olimpijczyk, brązowy medalista w turnieju drużynowym szabli w Amsterdamie (1928), pierwszego medalu olimpijskiego w historii polskiej szermierki.

MAŁYSZ ADAM
narciarstwo
blacharz-dekarz, skoczek narciarski, największy i najbardziej utytułowany w historii tej konkurencji w Polsce, medalista mistrzostw świata i ZIO, olimpijczyk z Nagano (1998) i Salt Lake City (2002).

MARCINKIEWICZ - DZIĘCIOŁ IWONA
łucznictwo
specjalistka do spraw turystyki, łuczniczka o ogromnych możliwościach, brązowa medalistka w wieloboju drużynowym IO w Atlancie (1996), olimpijka z Aten (2004).
MARKIEWICZ PIOTR
kajakarstwo
specjalista od marketingu, kajakarz z Augustowa, dwukrotny mistrz świata (1995), jedyny z Polaków, który zdobył medal olimpijski (brązowy) w Atlancie (1996).

MARKO-KSIĄŻEK JADWIGA
siatkówka
nauczycielka akademicka, trenerka, siatkarka z Gdańska, zawodniczka AZS-AWF Warszawa, dwukrotna brązowa medalistka olimpijska z Tokio (1964) i Meksyku (1968).

MAUER - RÓŻAŃSKA RENATA MAŁGORZATA
strzelectwo
menedżer, strzelecka arcymistrzyni rodem z Nasielska, specjalistka w strzelaniu z karabinku pneumatycznego i karabinu kulowego z trzech postaw, dwukrotna mistrzyni olimpijska z Atlanty (1996) i Sydney (2000).

MELCER JERZY
piłka ręczna
przedsiębiorca, piłkarz ręczny z Białegostoku, najlepszy (i najwyższy) lewoskrzydłowy polskiej drużyny narodowej, olimpijczyk z Monachium (1972) i zdobywca brązowego medalu olimpijskiego w Montrealu (1976).

NIEDŹWIEDZKI HENRYK WŁADYSŁAW
boks
ppłk sł. st. WP, trener, jedyny (obok Pietrzykowskiego) bokser zdobywca brązowego medalu w Melbourne (1956), wychowawca olimpijczyka Janusza Gortata.

NIELABA HENRYK
szermierka
chor. sł. st. WP, trener, nauczyciel szermierki, jeden z najlepszych szpadzistów świata lat sześćdziesiątych, zwycięzca wielu międzynarodowych turniejów, m.in. w Heidenheimie (1965, 1967), trzykrotny olimpijczyk, brązowy medalista z Meksyku (1968) w drużynie szpadzistów.

NOWAK GRZEGORZ
wioślarstwo
ps. "Kita", nauczyciel wf, menedżer, wioślarz Polonii Poznań, mistrz Polski, brązowy medalista mistrzostw świata i IO w Moskwie (1980) w czwórce ze sternikiem.

NOWAK MIECZYSŁAW
podnoszenie ciężarów
st. chor. sztab. Marynarki Wojennej, trener, ciężarowiec klubów wojskowych, mistrz świata i trzykrotny mistrz Europy, trzykrotny olimpijczyk (1964, 1968, 1972), brązowy medalista z Tokio (1964).

NOWICKA KWAŚNA JOANNA
łucznictwo
ps. "Mamuśka", z zawodu kucharka z zamiłowania łuczniczka z Kołobrzega, czterokrotna uczestniczka IO (1988, 1992, 1996, 2000), brązowa medalistka z Atlanty (1996).

NOWICKI MIECZYSŁAW PAWEŁ
kolarstwo
ps. "Mundek", urzędnik samorządowy, jeden z najlepszych polskich kolarzy lat siedemdziesiątych, torowiec i szosowiec, mistrz świata w drużynie (1975), olimpijczyk (1972, 1976), zdobywca srebrnego i brązowego medalu olimpijskiego na jednych igrzyskach w Montrealu (1976).

OCHYRA EMIL (1936-1980)
szermierka
ps. "Nerw", jeden z najlepszych szablistów świata przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, pięciokrotny medalista mistrzostw świata, srebrny (1960) i brązowy (1964) medalista olimpijski.

ORMANOWSKI BERNARD PAWEŁ (1907-1984)
wioślarstwo
trener, reprezentant Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego, brązowy medalista z Amsterdamu (1928) w czwórce ze sternikiem.

OSTROMĘCKA - GURYN KRYSTYNA
siatkówka
ps. "Mała", inżynier elektronik, siatkarka klubów warszawskich, brązowa medalistka z Meksyku (1968).

OZIMEK NORBERT WOJCIECH
podnoszenie ciężarów
mjr sł. st. WP, nauczyciel wf, trener, czołowy sztangista świata (1965-1972), wychowanek trenera Augustyna Dziedzica, brązowy medalista olimpijski z Meksyku (1968) i srebrny z Monachium (1972).

PALIŃSKI IRENEUSZ (1932-2006)
podnoszenie ciężarów
rzemieślnik (stolarstwo artystyczne), trener, samotnik z Ciechanowa, wielokrotny rekordzista Polski i świata w podnoszeniu ciężarów, pierwszy polski złoty medalista olimpijski w tej dyscyplinie sportu z Rzymu (1960) i brązowy z Tokio (1964).

PAPÉE ADAM STANISŁAW (1895-1990)
szermierka
ps. "Gil", doktor praw, bankowiec, jeden z pierwszych szablistów polskich, czterokrotny olimpijczyk (1924, 1928, 1932, 1936), epoka w historii polskiej szermierki, dwukrotny brązowy medalista (1928, 1932).

PARTYKA ARTUR JERZY
lekkoatletyka
przedsiębiorca, mistrz i rekordzista Polski w skoku wzwyż, zdobywca brązowego (1992) i srebrnego (1996) medalu olimpijskiego w Barcelonie i Atlancie.

PARULSKI RYSZARD WŁADYSŁAW
szermierka
prawnik, najwszechstronniejszy szermierz w historii tej dyscypliny sportu w Polsce, mistrz świata w trzech broniach, trzykrotny olimpijczyk, zdobywca srebrnego medalu w Tokio (1964) i brązowego w Meksyku (1968) wraz z drużyną florecistów.

PASTUSZKA ANETA
kajakarstwo
studentka, kajakarka, jeden z największych (a może największy?) talent w historii tej dyscypliny sportu w Polsce, wielokrotna mistrzyni Polski, dwukrotna mistrzyni świata, pięciokrotna mistrzyni Europy, trzykrotna olimpijka (1996, 2000, 2004), brązowa medalistka z Sydney (2000) i Aten (2004).

PAWŁOWSKI JERZY WŁADYSŁAW (1932 - 2005)
szermierka
prawnik, niepowtarzalny mistrz szermierczy, szablista wszechczasów, sześciokrotny olimpijczyk (1952, 1956, 1960, 1964, 1968, 1972), złoty medalista olimpijski z Meksyku (1968) w indywidualnym turnieju szabli.

PETRICH HENRYK
boks
technik-mechanik, trener, pięściarz rodem z Łodzi, wicemistrz Europy z Turynu (1987), brązowy medalista mistrzostw świata w Reno (1986) i IO w Seulu (1988).

PIĄTKOWSKI ANDRZEJ RYSZARD
szermierka
ps. "Pinton", ppłk sł. st. WP, nauczyciel wf, trener, jeden z "cudownych dzieci" Keveya, zasłużony szkoleniowiec i działacz, trzykrotny medalista olimpijski w drużynie szablowej z Melbourne (1956), Rzymu (1960) i Tokio (1964).

PIETRZYKOWSKI ZBIGNIEW
boks
ps. "Piskorz", technolog, trener, pięściarz - rekordzista, niezawodny w ekipie Feliksa Stamma, 11-krotny mistrz Polski, 4-krotny mistrz Europy, posiadacz trzech olimpijskich medali.

PILEJCZYK (MAJCHER) HELENA
łyżwiarstwo szybkie
nauczycielka, trenerka, czołowa reprezentantka "elbląskiego zagłębia łyżwiarskiego", multimistrzyni i rekordzistka Polski, srebrna medalistka mistrzostw świata, zdobywczyni brązowego medalu olimpijskiego w amerykańskiej Dolinie Indianki (1960).

PISZCZ RAFAŁ MACIEJ
kajakarstwo
prawnik, kajakarz, trener i prezes poznańskiej Warty, wielokrotny mistrz Polski, finalista MŚ i ME, trzykrotny uczestnik IO (1964, 1968, 1972), brązowy medalista olimpijski (wraz z Władysławem Szuszkiewiczem) z Monachium (1972).

PORZEC NOWAK ELŻBIETA
siatkówka
aspirantka sztabowa policji, siatkarka krakowskiej Wisły, brązowa medalistka olimpijska z Meksyku (1968).

PRZYBYSZ RYSZARD STANISŁAW (1950-2002)
piłka ręczna
ps. "Zając", technik-mechanik, piłkarz ręczny Anilany Łódź, brązowy medalista z IO w Montrealu (1976).

RAKOCZY (KRZYNOWEK) HELENA
gimnastyka
trener, gimnastyczka klubów krakowskich, symbol odrodzenia polskiego sportu po II wojnie światowej, czterokrotnie złota medalistka MŚ w Bazylei w 1950, brązowa medalistka olimpijska z Melbourne (1956).

ROBAK ADAM RYSZARD
szermierka
nauczyciel szermierki, florecista warszawskiego AZS - AWF, zdobywca brązowego medalu na IO w Moskwie w drużynie biało-czerwonych (1980).

ROGOWSKA ANNA
lekkoatletyka
studentka, uprawia skok o tyczce, 23-letnia zawodniczka SKLA Sopot uznana została "przebojem olimpijskiego lata 2004". W Salonikach, pokonując wysokość 4,71, ustanowiła rekord Polski i przebojem wdarła się do elity w tej konkurencji. Na igrzyskach olimpijskich w Atenach (2004) zdobyła brązowy medal.

ROZMIAREK HENRYK
piłka ręczna
trener, przedsiębiorca, "rozgrywający bramkarz" drużyny narodowej w piłce ręcznej, olimpijczyk z Monachium (1972), Montrealu (1976) - brązowy medalista i Moskwy (1980).

RÓMMEL KAROL (1888-1967)
jeździectwo
ppłk kawalerii WP, symbol polskiego jeździectwa w okresie międzywojennym, brązowy medalista olimpijski z Amsterdamu (1928).

RUT TADEUSZ (1931-2002)
lekkoatletyka
inżynier, najlepszy polski młociarz lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, trzykrotny olimpijczyk (1956, 1960, 1964), brązowy medalista z Rzymu (1960), mistrz Europy (1958).

RUTKOWSKI TADEUSZ
podnoszenie ciężarów
technik mechanik, superciężki sztangista spod Kopca Kościuszki, dwukrotny brązowy medalista olimpijski z Montrealu (1976) i Moskwy (1980).

RYBICKI JERZY
boks
mjr BOR, nauczyciel wf, trener, pięściarz warszawskiej Gwardii, medalista mistrzostw świata i Europy, brązowy (1980) i złoty medalista olimpijski z Montrealu (1976), ostatni z wielkich polskich bokserów w XX stuleciu.

SANDURSKI ADAM
zapasy
elektromechanik, zapaśnik stylu wolnego zwany "olbrzymem z Rzeszowa", mistrz Polski, medalista mistrzostw świata i Europy, olimpijczyk z Moskwy (1980), brązowy medalista z Seulu (1988).

SEGDA WŁADYSŁAW HIPOLIT (1895-1994)
szermierka
płk sł. st. WP, najwszechstronniejszy szermierz okresu międzywojennego, dwukrotny brązowy medalista olimpijski z Amsterdamu (1928) i Los Angeles (1932), trzykrotny uczestnik igrzysk (także 1936).

SEROCZYŃSKI ADAM DARIUSZ
kajakarstwo
student, kajakowy talent z Olsztyna, medalista mistrzostw świata i Europy (jedynki), brązowy medalista olimpijski z Sydney 2000 (czwórki).

SEWERYN MAREK
podnoszenie ciężarów
kierowca, mechanik samochodowy, jeden z najzdolniejszych polskich ciężarowców, wychowanek Czesława Białasa, mistrz świata (1979) z Salonik, uczestnik IO 1980 i 1988, brązowy medalista z Moskwy (1980).

SIESS CEZARY
szermierka
nauczyciel wf, przedsiębiorca, szermierz gdańskiego AZS - AWF, brązowy medalista olimpijski floretowej drużyny w Barcelonie (1992).

SKRUDLIK ZBIGNIEW ANDRZEJ
szermierka
ps. "Koń", nauczyciel wf, trener, czołowy florecista świata lat sześćdziesiątych, srebrny (1964) i brązowy (1968) medalista olimpijski w drużynie, wybitny trener.

SKRZYDLEWSKI ANDRZEJ (1946-2006)
zapasy
przedsiębiorca (transport), zapaśnik stylu klasycznego wagi ciężkiej, mistrz Polski, medalista mistrzostw świata i Europy, zdobywca brązowego medalu olimpijskiego w Montrealu (1976).

SKRZYPCZAK HUBERT ZENON
boks
oficer policji, instruktor, złoty i srebrny medalista mistrzostw Europy w boksie, brązowy medalista olimpijski z Meksyku (1968).

SOBCZAK RYSZARD TADEUSZ
szermierka
nauczyciel wf, trener, florecista akademickich klubów z Warszawy i Gdańska, mistrz świata (1998), brązowy (1992) i srebrny (1996) medalista olimpijski wraz z zespołem florecistów.

SOKOŁOWSKA - KULESZA Beata
kajakarstwo
kajakarka z Gorzowa Wielkopolskiego, partnerka Anety Pastuszki, wielokrotna mistrzyni Polski, mistrzyni Europy i świata, brązowa medalistka olimpijska z Sydney (2000) i Aten (2004).

SOKOŁOWSKI ANDRZEJ
piłka ręczna
ps. "Olaf", trener, jeden z najlepszych piłkarzy ręcznych w historii polskiego szczypiorniaka, uczestnik IO (1972, 1976), brązowy medalista olimpijski z Montrealu (1976).

STACHOW - WROŃSKA (NOWAK) DANUTA KRYSTYNA
gimnastyka
dziewiarka, instruktor sportu, czołowa gimnastyczka Polski lat pięćdziesiątych, wielokrotna mistrzyni kraju, uczestniczka IO w Melbourne (1956) i zdobywczyni brązowego medalu oraz IO w Rzymie (1960).

STADNIUK RYSZARD TADEUSZ
wioślarstwo
inżynier mechanik, przedsiębiorca, wioślarz Czarnych Szczecin, 9-krotny mistrz Polski, srebrny medalista mistrzostw świata w dwójce ze sternikiem i brązowy medalista IO w Moskwie (1980) w osadzie czwórki ze sternikiem.

STELLAK GRZEGORZ JÓZEF
wioślarstwo
technik elektryk, agent ochrony, mistrz Polski, srebrny medalista mistrzostw świata (1975), trzykrotny olimpijczyk (1972, 1976, 1980), brązowy medalista w czwórce ze sternikiem podczas IO w Moskwie (1980).

STREICH JACEK FRANCISZEK
wioślarstwo
ps. "Dżeki", sierż. sł. st. WP, kucharz, wioślarz, wielokrotny mistrz Polski, medalista mistrzostw świata, trzykrotny olimpijczyk (1988, 1992, 1994), brązowy medalista IO w Barcelonie (1992).

SUSKI MARIAN FRANCISZEK (1905-1993)
szermierka
prof. dr hab. z Politechniki Wrocławskiej, czołowy szablista okresu międzywojennego, brązowy medalista olimpijski (drużyna) z Los Angeles (1932).

SYPNIEWSKI MARIAN
szermierka
chor. sztab. sł. st. WP, menedżer, florecista rodem z Bydgoszczy, drużynowy mistrz świata z Hamburga (1978), dwukrotny brązowy medalista olimpijski z Moskwy (1980) i Barcelony (1992).

SZCZERBA KAZIMIERZ WIESŁAW
boks
trener, pięściarz Hutnika i warszawskiej Legii, dwukrotny brązowy medalista olimpijski z Montrealu (1976) i Moskwy (1980).

SZCZEŚNIEWSKA BRYSZEWSKA ZOFIA ANTONINA (1943-1988)
siatkówka
ps. "Zojda", siatkarka z warszawskich Bielan, wychowanka AZS-AWF, medalistka mistrzostw Europy, dwukrotna medalistka olimpijska z Tokio (1964) i Meksyku (1968).

SZEWIŃSKA (KIRSZENSTEIN) IRENA
lekkoatletyka
magister ekonomii, najlepsza lekkoatletka w dziejach polskiego sportu, 7-krotna medalistka olimpijska (1964, 1968, 1972, 1976), rekordzistka Polski, Europy i świata (100, 200, 400, w skoku w dal, sztafetach), najlepsza sportsmenka świata (1974), działaczka polskiego i międzynarodowego ruchu sportowego, członek MKOl.

SZUSZKIEWICZ WŁADYSŁAW (1938 - 2007)
kajakarstwo
ps. "Suchy", frezer, kajakarz klubów szczecińskich, wielokrotny mistrz Polski (33), finalista mistrzostw świata (10) i Europy (11), uczestnik IO (1964, 1968, 1972), brązowy medalista olimpijski z Monachium (1972).

SZYMCZAK ANDRZEJ
piłka ręczna
przedsiębiorca, trener, piłkarz ręczny Anilany Łódź, w latach siedemdziesiątych jeden z najlepszych bramkarzy świata, żywa historia najlepszych lat tej dyscypliny w Polsce, olimpijczyk z Monachium (1972) i Montrealu (1976), zdobywca brązowego medalu.

ŚLĄZAK JANUSZ LUBOMIR (1907-1985)
wioślarstwo
ekonomista, wioślarz klubów warszawskich, trzykrotny olimpijczyk (1928, 1932, 1936), srebrny i brązowy medalista z Los Angeles (1932).

ŚLIWKA (SERKIZ) PANEK MARIA (1935-1997)
siatkówka
ps. "Mania", nauczycielka, lekkoatletka i siatkarka, kapitan polskiej drużyny, która wywalczyła w Tokio (1964) brązowy medal.

TAŁAJ MARIAN
judo
ps. "Grucha", inżynier, trener, judoka koszalińskiej Gwardii, brązowy medalista olimpijski z Montrealu (1976).

TOMASIAK ADAM
wioślarstwo
ps. "Tomanek", technik samochodowy, wioślarz, członek reprezentacyjnej osady czwórki ze sternikiem, olimpijczyk z Montrealu (1976) i Moskwy (1980).

TOMIAK TOMASZ PIOTR
wioślarstwo
nauczyciel akademicki, wioślarz klubów płockich i gdańskich, medalista mistrzostw świata, członek osady czwórki ze sternikiem, która wywalczyła brązowy medal podczas IO w Barcelonie (1992).

TRACZ JÓZEF
zapasy
st. chor. sł. st. WP, trener, wielki zapaśnik bez złotego medalu olimpijskiego, przeszedł do historii tej dyscypliny w Polsce jako zdobywca medali w trzech kolejnych IO: 1988 (brązowego), 1992 (srebrnego), 1996 (brązowego).

TRENKWALD JÓZEF PIOTR (1897-1956)
jeździectwo
ppłk. kawalerii Wojska Polskiego, czołowy jeździec lat trzydziestych, brązowy medalista z Amsterdamu (1928).

TRĘBICKI HENRYK (1940-1996)
podnoszenie ciężarów
kinooperator, trener, ciężarowiec z Ostrowii Mazowieckiej, sportowa chluba tego miasta, trzykrotny olimpijczyk (1964, 1968, 1972), brązowy medalista z Meksyku (1968).

TROJANOWSKI TADEUSZ HIPOLIT (1933-1997)
zapasy
nauczyciel wf, trener, zapaśnik (jedyny ze starszego pokolenia), który jako pierwszy Polak zdobył medal olimpijski w Rzymie (1960), styl wolny (waga kogucia).

USTUPSKI JERZY (1911 - 2004)
wioślarstwo
nauczyciel wf, narciarz zakopiański i wioślarz AZS Kraków, brązowy medalista olimpijski w dwójce podwójnej (1936), zasłużony działacz sportowy.

VEREY ROGER ROLAND (1912-2000)
wioślarstwo
nauczyciel wf, trener, najbardziej utytułowany wioślarz okresu międzywojennego, brązowy medalista olimpijski w dwójce podwójnej (1936), zasłużony trener, sędzia i działacz.

WALASEK TADEUSZ
boks
kapitan policji, trener, mistrz Europy w boksie (1961), srebrny (1960) i brązowy (1964) medalista olimpijski z Rzymu i Tokio.

WAYS (WAJS) - GRĘTKIEWICZOWA - MARCINKIEWICZOWA JADWIGA (1912-1990)
lekkoatletyka
ps. "Puszkówna", "Jadzia", księgowa, dyskobolka z Pabianic, medalistka olimpijska z Los Angeles (1932) i Berlina (1936).

WILK - ŚLIZOWSKA - KONOPKA BARBARA
gimnastyka
nauczyciel wf, trener, gimnastyczka klubów krakowskich, mistrzyni i reprezentantka Polski, uczestniczka IO w Helsinkach (1952) i Melbourne (1956), gdzie zdobyła brązowy medal olimpijski.

WITKOWSKI MAREK KRZYSZTOF
kajakarstwo
górnik, kajakarz z Czechowic, "lokomotywa" reprezentacyjnej czwórki, medalista MŚ, mistrz Europy (1999), dwukrotny olimpijczyk (1996, 2000), brązowy medalista olimpijski z Sydney (2000).

WOJCZAK MIECZYSŁAW JAN
piłka ręczna
nauczyciel wf, trener, bramkarz narodowej drużyny szczypiornistów, uczestnik IO w Montrealu (1976) i Moskwie (1980), zdobywca brązowego medalu.

WOJDAT ARTUR
pływanie
informatyk, jeden z najwybitniejszych pływaków polskich, najlepszy kraulista w historii, pierwszy polski rekordzista świata (50 metrowa pływalnia), pierwszy polski medalista MŚ i pierwszy polski medalista olimpijski (brązowy) wśród naszych pływaków, uczestnik IO w Seulu (1988) i Barcelonie (1992).

WOYDA WITOLD
szermierka
prawnik, przedstawiciel handlowy, jeden z najwybitniejszych polskich florecistów, multimedalista mistrzostw świata, podwójny złoty medalista olimpijski z Monachium (1972).

WOYSYM - ANTONIEWICZ MICHAŁ (1897-1989)
jeździectwo
mjr kaw. WP, jeździec, srebrny i brązowy medalista olimpijski (1928).

WRÓBEL AGATA
podnoszenie ciężarów
najsilniejsza kobieta w Polsce, mistrzyni świata (2002) z Warszawy, wicemistrzyni olimpijska z Sydney (2000) i brązowa medalistka olimpijska z Aten (2004) w podnoszeniu ciężarów.

WYSOCZAŃSKA SZEJA BARBARA MARIA
szermierka
nauczycielka wf, trenerka, pracownik naukowy AWF, pierwsza polska medalistka olimpijska we florecie kobiet (Moskwa 1980).

ZABŁOCKI WOJCIECH MIKOŁAJ
szermierka
ps. "Kajtek", architekt, pierwszy polski mistrz świata juniorów w szabli (1953), mistrz i reprezentant Polski (1946-1965), czterokrotny olimpijczyk (1952, 1956, 1960, 1964), zdobywca 2 srebrnych i 1 brązowego medali olimpijskich w drużynie szablistów, czterokrotny mistrz świata w tej konkurencji i pięciokrotny medalista MŚ.

ZARENKIEWICZ JANUSZ
boks
technik, pięściarz wagi superciężkiej, brązowy medalista mistrzostw Europy w Budapeszcie (1985) i Igrzysk Olimpijskich w Seulu (1988).

ZAWADA SŁAWOMIR
podnoszenie ciężarów
przedsiębiorca, trener, czterokrotny wicemistrz Europy w podnoszeniu ciężarów, medalista olimpijski z Seulu (1988).

ZIELIŃSKI WŁODZIMIERZ ZDZISŁAW
piłka ręczna
przedsiębiorca, piłkarz ręczny gdańskiej Spójni, rozgrywający drużyny narodowej, brązowy medalista olimpijski z Montrealu (1976).

ZIELIŃSKI MARIAN (1929-2005)
podnoszenie ciężarów
ppłk sł. st. WP, trener, sztangista wagi piórkowej i lekkiej warszawskiej Legii, pierwszy Polak, który w podnoszeniu ciężarów: zdobył medal olimpijski (1956), ustanowił rekord świata (1958) i wywalczył tytuł mistrza świata (1959), trzykrotny brązowy medalista olimpijski (1956, 1964, 1968).

ZIMNY KAZIMIERZ FRANCISZEK
lekkoatletyka
nauczyciel wf, trener, czołowy długodystansowiec świata w latach sześćdziesiątych, brązowy medalista olimpijski (5000 m) z Rzymu (1960).

ZYCH BOGUSŁAW (1951-1995)
szermierka
st. chor. sztab. sł. st. WP, florecista stołecznej Legii, trener, uczestnik IO w Moskwie (1980) i Seulu (1988), brązowy medalista w drużynie (1980).

ŻMUDA CHMIELNICKA OBŁONCZEK LIDIA TERESA (1939-2002)
siatkówka
ps. "Cizia", nauczycielka wf, trener, siatkarka z Opola, wielokrotna mistrzyni Polski, brązowa medalistka olimpijska z Meksyku (1968).